První dva prokazatelně jarní dny (19. a 20. března) strávili hasiči zajímavou exkurzí v Moravskoslezském kraji, v Ostravě, kam možná, až se jim podaří zvládnout maturitní zkoušku, povedou jejich další studijní kroky. Po pohodové cestě s příjemnou snídaní za hubičku vlakem Regio Jet (museli jsme vyrazit už před sedmou ranní) a následném dopoledním courání se centrem Ostravy (v proslulé „Stodolní“ teprve likvidovali následky předchozí noci) jsme „šalinou“ přes celou Ostravu dorazili do budovy
FBI. Pro nezasvěcené – na
Fakultu bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské Ostrava. Tam se nás ujala samotná paní prorektorka a snažila se tak trochu přesvědčit potencionální zájemce o studium na této fakultě, že i s mizernými znalostmi chemie, matematiky a fyziky by mohli mít šanci na přijetí, tedy pokud si ztracené nebo dosud nezískané znalosti co nejdříve doplní.
Zajímavější pak byla prohlídka speciální
Laboratoře systémové integrity požárně bezpečnostních zařízení, chlouby celé fakulty, dále návštěva dvou laboratoří pro výzkum např. hořlavosti materiálů nebo doby vzplanutí, atd. Největší nadšení především u pánské části 3PO vzbudila ale možnost zastřílet si na výukovém střeleckém trenažeru, a to jak na terč simulující zločince, tak i na letící kachny.
Večer jsme pak strávili hraním společenských her na ubytovně – VŠ kolejích, které už ledacos pamatují a patrně si budou pamatovat i naši návštěvu.
Druhý den, v pátek 20. března, jsme se hned ráno přesunuli na
Integrované bezpečnostní centrum pro Moravskoslezský kraj, největší operační středisko tohoto typu u nás. Studenti se seznámili s historií stavby této jedinečné budovy a následně s jejích chodem, pochopili, jak funguje integrovaný záchranný systém od prvotního zavolání na 112 až po vlastní záchranu lidského života nebo majetku, když jde o vteřiny. Venku nás pak čekalo na posledních pár okamžiků zatmění Slunce.
Poslední naše zastávka pak proběhla v
Landek Parku, v
Muzeu hornictví, jediné
expozici báňského záchranářství v ČR. Nejprve jsme si prohlédli expozici záchranářství a pak si povětšinou pánové nasadili slušivé žluté přilby a postupně jsme všichni sfárali důlním výtahem do dolu Anselm. Tam nás provedl vtipný průvodce spletí chodeb a štol, vysvětlil princip práce důlního kombajnu a na chvíli způsobil „absolutní tmu“. Na jarní sluníčko nás opět vyvezl důlní výtah a na nádraží pak autobus.
Vlakem zpět do Pardubic jsme dorazili kolem 19. hodiny, snad i s novými informacemi a určitě s novými zážitky.
-
-
-
důl Anselm
-
-
-
výcvikový prostor pro důlní záchranáře
-
-
-
IBC
-
-
ranní Ostrava
-
-
-
-
-
laboratoř na FBI