English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Obory chemické školy hrou – také o tom byl letošní Barth Day

Jak to vypadá, když ´vám kape na karbid´, jak vyrobit tzv. sloní zubní pastu nebo co se stane, když se budete snažit uhasit hořící olej na pánvi proudem vody? Odpovědi na tyto a další otázky našli návštěvníci stánku Střední průmyslové školy chemické Pardubice v areálu pardubického Závodiště, kde se v sobotu 19. května 2018 uskutečnil již tradiční Barth Day. Děti, které se zapojily do interaktivní prezentace školy, mohly získat další potřebná razítka do celodenní soutěže o ceny.

„Snažíme se účastí na podobných akcích napřímit pozornost dětí a mládeže k naší škole a ke studijním oborům, které nabízíme a které by je mohly zajímat. Způsob, jakým to děláme, se nám osvědčil,“ říká učitel chemie Jakub Návesník. Veřejnost se i při této příležitosti měla možnost seznámit se zaměřením studia některých z vyučovaných oborů – Analytická chemie, Požární ochrana a Kadeřník.

Chemici v improvizované chemické laboratoři vysvětlili princip karbidové plynové lampy, domácí lávové lampy, výroby plynů, sloní pasty či neviditelného inkoustu, vaření mlhy pod suchým ledem, zkumavkové reakce nebo rozbíjení gumového medvídka pod teplotou tekutého dusíku. O vzrušení nebyla nouze ani na pracovišti hasičů, kde se uskutečnily ukázky hašení pěnou nebo požární lanovky. „Názorně jsme se snažili ukázat, jak se zachovat při vzplanutí oleje na plotně a co se stane, když zvolíme nesprávný postup, tedy zalití ohně proudem vody. Popáleniny párou, která se při kontaktu s vodou vytvoří, patří k těm nejhorším,“ vysvětluje učitel odborných předmětů Jan Meloun. Stejně velký zájem měly děti o umění žáků v oboru Kadeřník, kteří na jejich hlavách nešetřili nejen svojí dovedností, ale ani barvami.

S prezentací Střední průmyslové školy chemické Pardubice se může veřejnost setkávat pravidelně i při dalších akcí, jakými jsou například Cihelna v Králíkách, Retroměstečko v Pardubicích či oblíbené chemické roadshow, a to i třeba na dětských letních táborech.