English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Stáž v Portugalsku

Prvním podstatným cílem naší stáže bylo dostat se na Letiště Václava Havla v Praze. V Pardubicích jsme proto nasedly na vlak, který nás odvezl na hlavní vlakové nádraží v Praze. Zde jsme přesedly na Airport Express a pokračovaly směrem na letiště. Měly jsme před sebou tříhodinovou cestu letadlem s mezipřistáním v Curychu. Po příletu do portugalského Porta nás odvezla na hotel paní ze společnosti Mobility Friends. Tato firma nám poté zajišťovala veškerý transport v Portugalsku.

Hned následující den po našem příletu jsme vyrazily na pracoviště, kde měla naše stáž probíhat. Laboratoře v srdci Barcelos, které se specializují na rozbor vody a potravin, nás přivítaly s otevřenou náručí. Přátelský kolektiv tvořený sympatickými lidmi nám zpříjemnil čas strávený nabýváním nových zkušeností. Chemická část laborek si nás s mikrobiologií rozdělila, a tak si první dvojice vyzkoušela jeden týden mikrobiologii a další týden chemii. Druhá dvojice přirozeně postupovala obráceně. Vyzkoušely jsme si nejen vytváření kalibračních řad a křivek, ale i filtraci vody či naočkování mikroorganismů na živnou půdu. Nejzajímavějším hřebem „chemického“ týdne se staly odběry vzorků přímo od klientů. Co se týče jídla, rozhodně jsme si nemohly stěžovat. Snídaně byly ve formě švédského stolu. Oběd jsme měly v restauraci blízko firmy, ve které jsme plnily naši stáž. K obědu jsme mívaly polévku a jako hlavní chod dvě přílohy (hranolky a rýži) a maso dle našeho výběru. Večeře byly v restauraci s výhledem na pláž a oceán a skládaly se ze čtyř chodů. Ochutnaly jsme i místní specialitu, Francesinha a taky byly na ochutnávce portského vína.

Naše cesta po stopách portugalské kultury začala v sobotu, kdy jsme vyrazili do Porta. Porto je hlavním městem této oblasti a jedno z největších portugalských měst. Jako první jsme se zastavili u řeky Doury, kde jsme mohly vidět modely lodí, na kterých dříve převáželi sudy s proslulým portským vínem. Podél této řeky je také spousta vinných sklepů. Poté jsme nastoupili na loď na vyhlídkovou plavbu. Podpluli jsme pod pěti ze šesti obrovských mostů, pro které je tato řeka velmi známá. Po jednom z nich jsme se později sami prošli. Po obědě jsme zašli na ochutnávku vína a následně jsme se vydali do centra. Zde jsme navštívili Sé Catedral (katedrálu postavenou ve stylu tří uměleckých směrů). Dále jsme viděli jezdeckou sochu krále Pedra IV. a Vimara Perese. Procházeli jsme také kolem zdejší knihovny. V neděli jsme navštívili Ponte de Lima, kde jsme šli po římském mostě, který podle báje vede přes řeku zapomnění. Na druhém břehu řeky jsme viděli malý kostelík a prošli jsme se po moc hezky upravených zahradách. Poté jsme popojeli do Viany do Castelo. Prošli jsme se po městě a nejvíce nás zaujala ulice vyzdobená barevnými deštníky. Výlet jsme zakončili prohlídkou chrámu, který se tyčí na kopci nad Vianou, odkud byl opravdu nádherný výhled do okolí.

Let zpět do Česka proběhl s mezipřistáním ve Frankfurtu. Z Prahy jsme se rozjeli každý po své vlastní ose do svých domovů.

Celý náš pobyt v Portugalsku jsme si velice užily, získaly jsme spoustu zkušeností a nezapomenutelných zážitků. Určitě bychom Vám doporučily, abyste se na nějakou stáž také vypravili.

Michaela Oravcová, Marie Kovrzková (3B) a Pavlína Tesařová a Adéla Vanická (2C)

Den otevřených dveří začíná za...

 

Den otevřených dveří se koná v pátek 9. 12. 2022 od 12.00 do 17.00.