Osm žáků 2. ročníku oboru Aplikovaná chemie ze Střední průmyslové školy chemické Pardubice se v polovině září v německém Chemnitz zúčastnilo mobility spojené s třetím projektovým setkáním koordinátorů mezinárodního projektu CoCo+. Součástí pětidenní akce byla soutěž modelů aut na sluneční energii Solar Car Cup. „Cílem projektu je rozvinout zájem mladých lidí o technické vzdělávání na středních školách s technickým a přírodovědným zaměřením, posílit vzájemnou spolupráci mezi vzdělávacími institucemi a regionálními zaměstnavateli a reagovat tak na požadavky trhu práce, který se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných odborníků,“ vysvětluje koordinátor projektu Jakub Návesník z chemické průmyslovky. „Nedílnou součástí celého projektu jsou také kreativní způsoby získávání znalostí a dovedností prostřednictvím soutěží a sdílení zkušeností a způsobů dobré praxe napříč sektory a celým společenstvím,“ dodává.
Setkání zástupců škol a neziskových organizací, které se zabývají prací s mladými lidmi, se kromě Němců zúčastnili také Norové, Portugalci, Chorvati a Maďaři. Českou republiku zastupovali žáci a učitelé ze SPŠCH Pardubice a pracovníci Jihočeské komory pro rozvoj lidských zdrojů. První dny patřily výměně sociokulturních aspektů mobility formou teambuildingových her, poznávání kultury jiných zemí, výměně zkušeností a rozvoji jazykových schopností. Samotná soutěž autíček na solární pohon, která si žáci sestavili z připravených součástek včetně motorku, převodovky a solárních panelů a obnovitelných materiálů, měla dvě části. V kreativní se hodnotil způsob zpracování a estetická stránka výrobku, v soutěži Direction Revers dosáhnout nejlepšího času na obousměrné dráze. Poslední den byl věnován prezentacím zkušeností žáků z celého pobytu včetně přípravy na soutěž a tématu Elektromobilita se zaměřením na lokální podmínky účastnických zemí.
Hostitelem další mobility bude v únoru příštího roku Střední průmyslová škola chemická Pardubice. Celkem 36 žáků a jejich pedagogů z Norska, Chorvatska a Portugalska a dalších 14 projektových manažerů z těchto zemí se zúčastní Projektového dne soutěže Mladý chemik na téma Green Chemistry.
Pracovního setkání a mobility v rámci projektu CoCo+ v Saské Kamenici (Chemnitz) se zúčastnili projektoví manažeři Justina Pluktaite a Jakub Návesník, žáci druhého ročníku Stela Kašperánová, Dominik Kamarád, David Kašpar, Vojtěch Musil, Filip Umlauf, Martin Drápalík, Adam Plíšek a Lenka Mannová. Doprovázejícím učitelem byl František Lukaštík.