English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Žáci chemické průmyslovky si vyzkoušeli jiný život

Jak pomoci člověku upoutanému na invalidní vozík s přesunem na židli, s jakými překážkami se musí vozíčkář denně vyrovnávat či jak se podepsat, když neudržím pero? Na tyto a další otázky hledali odpovědi žáci Střední průmyslové školy chemické Pardubice v rámci zážitkového semináře „Jiný život“ vedeného pracovníky obecně prospěšné společnosti s názvem Křižovatka handicap centrum.

Účastníci semináře se dozvěděli o různých typech postižení a o potřebách tělesně handicapovaných, a to nejen od asistentů, ale také od lidí, kteří se řízením osudu dostali do situace, kdy se bez pomoci okolí neobejdou. „Tyto semináře pořádáme velice rádi. Necháváme zájemce nahlédnout do světa osob s tělesným postižením a umožňujeme jim tak získat zkušenost, která pro ně může být užitečná při setkání s vozíčkářem v nejrůznějších životních situacích,“ vysvětluje projektová manažerka Petra Macháčková. Život s tělesným postižením se neskládá jen z jízdy na vozíku, ale i z mnoha různých obtíží, které nejsou na první pohled vidět. Právě o tom si se žáky povídal Milan Pešek, který je odkázán na invalidní vozík od svých osmnácti let, kdy si přivodil úraz páteře skokem do vody.

Pardubická Křižovatka, která zaměstnává dvanáct lidí, polovinu z nich s handicapem, nabízí služby centra denních služeb i ergoterapii, která osobám jakéhokoli věku s různým typem postižení pomáhá zachovat a využívat schopnosti potřebné pro zvládání běžných denních, pracovních, zájmových a rekreačních činností. Nakonec i samotní žáci si mohli vyzkoušet trénink motorických schopností, jako je například cvičení na válci, či nácvik jemné motoriky a úchopů. Dozvěděli se o nebezpečí spojeném s proleženinami u lidí dlouhodobě upoutaných na lůžko nebo například o sportovních disciplínách, kterým se lidé s handicapem věnují a v nichž dosahují často obdivuhodných výsledků, například na paralympijských hrách.

Seminář zcela určitě přispěl k protiúrazové prevenci a možná přivedl žáky i k vážné úvaze stát se dobrovolníkem a lidem s handicapem pravidelně pomáhat. Chemická průmyslovka se spolupráce s touto neziskovou organizací rozhodně nezříká a do budoucna se jistě podaří proměnit představy v konkrétní činy.