English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Žáci pozorovali v Portugalsku noční oblohu

Účastníci projektu Four Seasons in the Sky, který je součástí programu Erasmus+, pokračují v pozorování vesmíru. V pořadí druhého setkání, které se uskutečnilo ve dnech 25. února až 1. března 2019 v partnerské škole v Aljustrelu v Portugalsku, se zúčastnili také žáci z prvních až třetích ročníků maturitních oborů ze Střední průmyslové školy chemické Pardubice.

„Žáci měli za úkol připravit prezentaci na téma Ženy v astronomii a Jak objevy spojené s astronomií ovlivnily vývoj civilizace a dnešní život. Dohromady pak pracovali v mezinárodních týmech na přípravě brožury, která shrnuje zvyky, tradice či pověry, jež jsou pro jednotlivé státy spojené s astronomickými úkazy,“ vysvětluje učitelka Jitka Kašparová. Během pobytu žáci navštívili Lisabon, kde byla připravena prohlídla historické části města se zakončením v místním planetáriu. Projekt je zaměřený na pozorování noční oblohy, a tak pro nás partnerská škola uspořádala hned dvě noční pozorování. První z nich na nově vybudované Observatoři do Lago bylo spojené s přednáškou o vzniku a fungování vesmíru, žáci se navíc dozvěděli, jak vznikají a zanikají hvězdy nebo kde mají svůj původ některé názvy souhvězdí. Tyto znalosti pak mohli aplikovat při venkovním pozorování na profesionálních teleskopech.

Druhé noční pozorování se odehrálo u městečka Messejana, které patří na seznam lokalit s nejnižším světelným znečištěním. Je tu proto možné pozorovat hvězdy, které mají vysoký jas. Pobyt žáci zakončili workshopem, na kterém si mohli vytvořit svůj lightbox nebo-li přenosnou svítící krabičku se souhvězdím Malého medvěda. Vyzkoušeli si tak práci s pájkou, obvody a LED žárovkami,“ dodává Jitka Kašparová.

Projektu se účastní kromě žáků z České republiky a Polska, které je hlavním organizátorem, také žáci z Portugalska, Itálie, Rumunska a Řecka.

Projekt přibližuje i toto video: https://drive.google.com/file/d/19e_MtGX6K8WIK9QRju4WP-X9MeNmELMp/view