English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Dny Erasmus+: Chemie kultur!

Od zahájení programu v roce 1987 se mobilit Erasmus zúčastnilo přibližně deset milionů Evropanů. Střední průmyslová škola chemická Pardubice, která se v současnosti účastní deseti projektů Erasmus+, je již nedílnou součástí této velké rodiny.

„Je to úžasný program, poskytuje studentům příležitost poznat odlišnou kulturu i odlišný styl učení. Určitě stojí zato seznámit se s lidmi z jiných zemí,“ říká Martina Michalková, která v rámci projektu Four Seasons in the Sky zavítala do Itálie. „Doporučila bych to spolužákům, kteří rádi cestují, protože cestování je drahé a takto se vám naskytne velmi dobrá příležitost. Člověk si navíc zlepší angličtinu,“ hodnotí pobyt v Bulharsku v rámci projektu The More You Know – The More You Love Simona Jerjeová. „Určitě! Přestože si možná myslíte, že jsou takové akce o učení a tvrdé práci… NE, nejsou! Musíte sice splnit nějaké ty úkoly, ale jakmile je dokončíte a vše bude fungovat, můžete vypnout a užít si čas naplněný řadou zajímavých aktivit. Je to opravdu úžasná zkušenost a zjistíte při ní mnoho zajímavých věcí. Mimochodem: Pokud se bojíte mluvit anglicky před lidmi… nebuďte hloupí. Každý dělá chyby a nikdo to neřeší. Je to totiž naprosto přirozené,“ nešetří upřímností Filip Umlauf, účastník projektu „Coco+“ v Německu a jeho spolužák Martin Drápalík dodává: „Nejužitečnější věc na celé mobilitě je ta, že si můžete procvičit vaši angličtinu. Podle mě se mi možná i jazykové schopnosti zlepšily. Kromě toho jsem se naučil něco nového o fyzice a mechanice, třeba jak fungují solární panely.“

Ve čtvrtek 10. října v Atriu Palác Pardubice si žáci a pedagogové v rámci akce nazvané Erasmus+ dny připomněli všechny realizované mobility. Součástí setkání byla chemická show zaměřená na souvislost mezi chemií, historií a geografií, v rámci Živé knihovny se studenti, kteří se zúčastnili programu Erasmus+, stali jakýmisi „otevřenými knihami“, když se podělili s ostatními o své znalosti různých zemí a kultur. Na závěr oslav se o den později uskutečnila soutěž tvůrčího psaní „Co pro vás kultura znamená?“ a každý z účastníků měl možnost spojit se prostřednictvím videochatu se studenty z jiné země.