Nejen sledovat noční oblohu v průběhu různých ročních období mají za úkol účastníci mezinárodního studentského projektu Four Seasons in the Sky. V rámci programu Erasmus+ jsou do této aktivity zapojeni také žáci Střední průmyslové školy chemické Pardubice. Čtyři z nich, z druhých a třetích ročníků, se ve dnech 30. září – 4. října 2019 zúčastnili dalšího setkání, tentokrát v řeckém městě Volos.
„Vedle prezentování našich fotografií noční oblohy jsme také přednášeli příspěvky odrážející vztahy mezi astronomií a dalšími vědními obory, jako jsou chemie, matematika, geologie a další, vytvořili jsme přehled volně dostupných programů a aplikací, které mohou pomoci s orientací na noční obloze, ale umí nabídnout i spoustou dalších zajímavých funkcí, jako jsou například projekce noční oblohy v čase či fotografie z Hubbleova teleskopu,“ vysvětluje učitelka chemie Jitka Kašparová.
Nad rámec tohoto odborného programu se žáci podívali do Soluně, kde navštívili Bílou věž s historickým centrem města a NOESIS Science Centre and Technology Museum, na zpáteční cestě zavítali do královských hrobek v muzeu Vergina zapsaných na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a celodenní výlet je v dalších dnech zavedl do klášterů Meteora postavených vysoko na skalách, z nichž některé jsou dodnes přístupné pouze po žebřících. Navštívili rovněž archeologické naleziště Dimini a městečko Trikali. V samotném závěru pobytu se v The Rooftile and Brickworks Tsalapatas Museum přímo v městečku Volos měli možnost seznámit s původní technologií výroby cihel a střešních tašek.
Projektu se účastní kromě žáků z České republiky a Polska, které je hlavním organizátorem, také žáci z Portugalska, Itálie, Rumunska a Řecka.