English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Chemická škola začala v době nákazy koronavirem vyrábět dezinfekční roztok

V souvislosti s nákazou novým typem koronaviru dramaticky roste potřeba dezinfekčních látek také v Pardubickém kraji. Vzhledem k tomu, že Střední průmyslová škola chemická Pardubice vlastní certifikaci pro přípravu dezinfekčního roztoku, dohodla se spolu s hejtmanstvím na jeho výrobě a zároveň distribuci na klíčová místa. Do stejného procesu se zapojila také Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice. „Budeme-li mít dostatek surovin, mohli bychom vyrobit až dva tisíce litrů dezinfekčního roztoku denně. Budeme se snažit obsloužit především Integrovaný záchranný systém, Krajskou hygienickou stanici a sociální oblast, ozvala se ale například i Správa železniční dopravní cesty a počítáme i s pomocí obecním úřadům,“ říká ředitel školy Jan Ptáček.

Dezinfekční prostředek tohoto typu obsahuje dle Světové zdravotnické organizace líh (etanol) jako hlavní složku a dále peroxid vodíku a glycerol. „Poměr jednotlivých složek vychází z receptury, lihu je přes osm litrů, gycerolu kolem 140 ml a peroxidu, který ředíme z 30% na 3%, přibližně půl litru. Líh je dezinfekcium sám o sobě, peroxid vodíku má oxidační vlastnosti a glycerol dává vzniknout filmu na ruce, aby se látky tak rychle neodpařovaly a pokožka zůstala vláčná. Tyto roztoky vysušují a proto je dobré ruce několikrát denně promastit, aby nedocházelo k devastaci tělního povrchu,“ vysvětluje ředitel školy.

Výroba se rozjela zatím v malém, školní laborantky plní lahvičky o obsahu 250 až 300 ml. V případě desetilitrových kanystrů je škola schopna, i s využitím laboratoře a uvolněné učebny v přízemí, výše uvedenou kapacitu zvládnout. Cena přípravku se přitom odvíjí od ceny vstupních surovin. „V případě, že seženeme líh za 70 korun, litr dezinfekce bude stát zhruba 100 korun. Pokud líh seženeme levněji, bude i dezinfekce levnější,“ garantuje Jan Ptáček s tím, že do distribuce se zapojí i mužská část učitelského sboru.

Chemická škola se tak zachovala stejně jako továrna francouzské značky Louis Vuitton LVMH. Její výrobní linky, na kterých doposud vznikaly parfémy a make-up pro luxusní značky, jako jsou Christián Dior nebo Givenchy, začaly rovněž v době epidemie koronaviru vyrábět dezinfekci rukou.