Z osmi druhů zbraní střílelo téměř čtyřicet pedagogů ze Střední průmyslové školy chemické Pardubice během dvou střeleckých kurzů, které pro ně v průběhu tohoto týdne na střelnici v Sezemicích připravili jejich kolegové, učitelé odborných předmětů oboru vzdělání Bezpečnostně právní činnost. „Do střeleckého vybavení investovala škola poměrně hodně peněz a když se zároveň uvolnily prostředky z Fondu kulturních a sociálních potřeb, přišlo nám jako dobrý nápad pronajmout si zázemí sezemické střelnice a nabídnout učitelskému sboru možnost vyzkoušet si ostré střelby. Je nás tu celkem osm, kteří máme instruktorskou zkoušku, věnovat se místo našim žákům našim kolegyním a kolegům tudíž nebyl problém,“ říká vedoucí předmětového týmu Karel Koubík.
Z tolika druhů zbraní, které jsou v pardubické chemické škole k dispozici, si v praxi nevystřelí ani policista. „Na běžných středních školách, kde se tomuto oboru vyučuje, střílí žáci pouze ze vzduchovky a malorážky. Naši studenti jsou na tom o poznání lépe. V rámci výuky předmětu střelecká příprava učíme žáky teorii (mimo jiné tyto okruhy: konstrukci zbraní a střeliva, bezpečnou manipulaci se zbraní, jak zbraň rozebrat a složit), dále jsou žáci seznamování se Zákonem č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu a jsou připravováni ke složení zkoušky odborné způsobilosti držitele zbrojního průkazu. Z tohoto žáci skládají i praktickou maturitní zkoušku ve formě testu a v rámci praktické části rovněž absolvují ostré školní střelby,“ vysvětluje Karel Koubík.
Tentokrát se ale zbraní chopili učitelé. Stříleli postupně z krátkých zbraní – z klasické policejní pistole ČZ 75, revolveru Magnum 357, rakouské zbraně Glock 19 či samopalu Scorpion vz. 61, jedné z nejlepších československých zbraní, která se kdy vyráběla. Dlouhé zbraně byly zastoupeny samopalem vzor 58 v civilní verzi, zbraní ČZ 805 Bren S-1 pro podmínky armády, brokovnicí a malorážkou ráže 22 LR. „Musíme kantory pochválit, všichni byli bezvadní, poslouchali, snažili se a byli i šikovní, zvláště kolegyně učitelky. Ty mnohdy předčily žáky, kteří absolvují střeleckou přípravu během celého čtvrtého ročníku,“ hodnotí Karel Koubík.
V současné době v chemické škole vyučuje odborné předměty u oboru bezpečnostně právní činnosti čtrnáct pedagogů. Jsou to bývalí příslušníci bezpečnostních sborů (Policie ČR, Vojenská policie apod.) s minimálně dvacetiletou praxí. „Prošli jsme celou řadu pozic, od pochůzkářů až po vedoucí speciálních útvarů. Nyní se tyto zkušenosti snažíme předávat žákům. Když přednášíme, vyprávíme v podstatě o tom, co jsme dělali po celý svůj dosavadní profesní život,“ dodává.