Přestože volebního práva budou moci využít až po dosažení věku osmnácti let, vyzkoušet si atmosféru voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mohli již nyní. Žáci pardubické chemické průmyslovky se zúčastnili historicky prvních voleb nanečisto, které se kdy v této škole uskutečnily, ve dnech 20. a 21. září. Na rozdíl od předvolebních průzkumů a ve shodě s výsledky letošních celostátních Studentských voleb poslali žáci maturitních oborů do poslaneckých lavic kandidáty za koalici Piráti a Starostové s 26,03 % odevzdaných hlasů, koalici SPOLU – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 s 22,86 % hlasů, hnutí ANO s 16,51 % hlasů a Stranu zelených s 6,35 % hlasů.
„Pod pětiprocentní hranicí se dále umístily ČSSD s 4,13 % hlasů, SPD s 3,81 %, PŘÍSAHA s 3,81 %, KSČM s 3,49 % a hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu s 3,17 %. Žáci učebních oborů rozdělili svoji podporu celkem čtyřmi platnými hlasy rovnoměrně stranám Aliance pro budoucnost, SPOLU – ODS, KDU-ČSL, TOP 09, PIRÁTI A STAROSTOVÉ a ANO 2011,“ přibližuje výsledky studentských voleb v chemické škole jejich koordinátor Pavel Hicl. Volební účast byla u maturitních oborů při 315 platně odevzdaných hlasech z celkových 888 oprávněných voličů 35,47 %, v učebních oborech byla volební účast o poznání nižší – při čtyřech platně odevzdaných hlasech z celkových 119 oprávněných voličů pouze 3,36 %.
„Zatím jít skutečně volit nemůžu, tak jsem chtěl svůj názor vyjádřit alespoň takto,“ odpověděl po vhození hlasovacího lístku do zelené volební urny Matyáš Kubík z třetího ročníku. „Až budu plnoletý, určitě k volbám chodit budu. Přijde mi to důležité. Bojovat za to, co tu máme nebo co v této zemi chceme mít,“ dodal. Jeho spolužákovi Tomáši Květoňovi již osmnáct let bylo. „Není mi jedno, kdo za nás bude další čtyři roky ve sněmovně rozhodovat. V říjnu k volbám určitě půjdu,“ říká odhodlaně. Podle Jáchyma Pražáka by v parlamentu měli být lidé, kteří věcem rozumí a neokrádají stát a podobný názor sdílí i František Jelínek z 3.D: „Je to dobrá příležitost do budoucna. Člověk může vyjádřit svobodný názor a přispět k tomu, aby si náš stát vedl líp. Momentálně je to nejvíc, co můžeme dělat. Čím víc lidí půjde volit, tím lépe.“
Dvanáctý ročník projektu Studentské volby, do něhož se zapojilo bezmála 41 tisíc žáků z celé republiky, pořádala nezisková organizace Člověk v tísni. Průběh voleb byl přitom obdobný jako u těch skutečných. V osmičlenné volební komisi zasedli pod dohledem pedagoga žáci druhých ročníků oborů Bezpečnostně-právní činnost a Požární ochrana, ve volební místnost se proměnila odpočinková zóna pro pedagogy. Před vhozením hlasovacího lístku se žáci ukryli za plentou, aby mohli nerušeně zaškrtnout vybranou politickou stranu, hnutí nebo koalici, které se o hlasy voličů ucházejí v reálných parlamentních volbách. A nakonec, po sečtení hlasů, byly výsledky odeslány prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní k celkovému zpracování výzkumnou agenturou Kantar Millward Brown.