Vedoucí školní jídelny Střední průmyslové školy chemické Pardubice Jiří Konečný se rozhodl zabránit plýtvání potravinami a nabídnout nevyzvednutou stravu dalším zájemcům. „Bylo nám líto nevyzvednuté jídlo vyhazovat. Říkal jsem si, že třeba někdo ocení možnost jeho odkoupení za symbolickou cenu,“ vysvětluje důvody rozšíření služeb.
K možnosti odprodeje pokrmů musela školní jídelna zakoupit šoker, který potravinu prudce zchladí, případně zmrazí, čímž se prodlouží její trvanlivost, v případě chlazení o pět až sedm dní, v případě zmrazení o několik měsíců. „Při tvorbě cenové nabídky jsme vycházeli z ceny obědů pro cizí strávníky, což je 99 korun mínus suroviny, které už jsou zaplaceny. K tomu je třeba připočítat náklady na balení. Vzhledem k tomu, že s touto službou začínáme, dosud přesně nevíme kolik lidí nabídku využije. Doufám ale, že až této nabídce uděláme větší reklamu, nebudeme vyhazovat nic,“ říká Jiří Konečný.
Pokrmy jsou určeny široké veřejnosti, od žáků a učitelů až po návštěvníky školy za účelem využití služeb kadeřnického salonu či ošetření v ordinaci lékaře. „Význam vidím v omezení plýtvání s již tak drahou surovinou a v možné pomoci s úsporou času a financí k přípravě pokrmů. Doufám, že tím třeba oslovíme starší nebo osamělé lidi,“ dodává vedoucí školní jídelny.
Plánů na další zlepšení služeb má stále dost. „Bohužel jsme čím dál víc limitováni extrémně starým vybavením kuchyně a neustálým odsouváním rekonstrukce. Většina vybavení je z roku 1968 a jsme zřejmě poslední školou v kraji, která ne rekonstrukci kuchyně stále čeká,“ uzavírá Jiří Konečný.