English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Jak jsme pomáhali na Zámečku – Larischově vile

Dne 2. 5. 2022 jsme se třídy 1BC1 a 1BC2 okolo 9. hodiny ranní sešli před Zámečkem, také jinak známého jako Larischova vila. Když pro nás přišel pan správce, rozdělili jsme se. Třídu 1BC1 nejprve čekala prohlídka Zámečku a třídu 1BC2 výpomoc při opravě tohoto objektu, kterou organizovala Československá obec legionářská. Po zhruba hodině se naše role vyměnily. V prohlídkové části jsme se ze začátku dozvěděli něco málo o historii Larischovy vily a o rekonstrukcích, které ji čekají. Poté jsme se podívali do již nově renovované věže a ke konci jsme ještě zamířili do sklepení, kde nás upoutal výklad o tom, že právě zde byli vězněni obyvatelé z osady Ležáky.

Po výměně se třídou 1BC2 jsme chtě nechtě museli přiložit ruku k dílu. Dalo by se říci, že jsme si zahráli tak trochu na Popelky. Naším úkolem bylo z obrovské hromady písku vybrat všechny kamenné kostky a písek odvozit pryč. Práce to byla pro některé možná trochu náročnější, i přesto jsme se jí ale chopili s veškerým nasazením. Odměnou nám bylo sladké potěšení v podobě bonbonů od třídní učitelky.

Co dodat na závěr? Z této exkurze jsme všichni odcházeli obohaceni o nové informace o samotném Zámečku, stejně tak jsme se dozvěděli o historii našeho státu v pohnutých protektorátních dobách, a s dobrým pocitem, že jsme svou prací pomohli k zachování důležitého historického místa.

Aneta Bartošová, 1BC1