English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Soutěž TFA v Semilech 2022

Víte, že soutěžit nemusíte jenom ve sportovním oblečení? Hasiči i žáci oboru Požární ochrana to zvládají i v kompletním hasičském zásahovém oděvu se zásahovou přilbou a dýchacím přístrojem na zádech. Člověk si ke své hmotnosti přidá cca 16 kg (tedy v případě, že nemusí mít i zásahovou obuv) a vyrazí na trať.

Nejdřív roztáhne hadicové vedení, což obnáší 2 × 40 metrů hadic, potom svine hadici do kotouče a uloží do boxu tak, aby žádná její část nepřesahovala jeho půdorys. Dál pak pokračuje k tzv. hammerboxu, kde musí těžkou palicí dát daný počet ran mezi dvě desky. Potom přetáhne 80 kg vážící figurínu z bodu A do bodu B a hned poté přenese dvě 25 kilogramová závaží po dané dráze. Následuje překonání dvoumetrové překážky, což s plným dýchacím přístrojem na zádech opravdu není žádná legrace. Když i tuto disciplínu závodník zvládne, čeká ho už „jen“ výběh do schodů.

Tak takhle nějak to ve stručnosti probíhalo v úterý 13. září v Semilech na soutěži v disciplínách TFA. Zde nás skvěle reprezentovalo hned sedm žáků a jedna žákyně oboru Požární ochrana.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích a oběma vévodili právě zástupci SPŠCH Pardubice.

V kategorii dívek se na nejvyšší stupeň vítězů postavila Alice Bukáčková ze třídy 4PO. Naši chlapci nezůstali pozadu a dlouho jejich kategorii vedl Michal Švadlák ze třídy 3PO. Nicméně výhru mu nakonec „sebral“ jeho spolužák ze třídy 4PO Zdeněk Kalous, který kromě vítězství ve své kategorii dosáhl nejlepšího času, kterým vytvořil rekord trati (4 min. 45 s, zatímco průměr je cca 6 min.!).

Ani ostatní kluci neudělali naší škole ostudu a všichni se umístili v konkurenci 43 závodníků do 18. místa (hned čtyři to zvládli dokonce v první desítce!).

Tímto ovšem se soutěžemi TFA letos ještě nekončíme – za tři týdny naši školu budou žáci i žákyně reprezentovat na Otevřeném akademickém mistrovství ČR v TFA a o týden později pak budeme soutěž v TFA pořádat u nás v Pardubicích na SPŠCH. Tak držte palce a 19. října přijďte povzbuzovat své spolužáky a spolužačky!