Opačně než v antické pověsti o zamilovaném kyperském sochaři, který požádal bohyni Afroditu, aby vdechla život jím vytvořené soše dívky, se odvíjel příběh Jiřiny Svatošové ze Střední průmyslové školy chemické Pardubice na soutěži Kalibr Cup 2023 v Lanškrouně. V soutěži Body – art nejprve svoji modelku, žákyni Markétu Zmátlíkovou proměnila v sochu, aby pak z jejích zad vytvořila pomyslné malířské plátno. Žákyně nástavbového studia Vlasová kosmetika porotu zaujala nejen zajímavým námětem a zpracováním, ale také pečlivostí a rychlostí provedení. Zcela po právu si z tradičního klání mladých kadeřnic a kosmetiček odvezla pohár za první místo.
Za zmínku stojí také páté místo Yelyzavety Horun, které stála modelem její spolužačka Yuliana Hunko. Přesto, že děvčata, původem z Ukrajiny, navštěvují teprve první ročník učebního oboru a dosud naráží na jazykovou bariéru, zhostila se svého úkoly perfektně.
Tématu Řecké bohyně byly věnovány i další rámcové soutěže. V Účesové tvorbě porotu zaujal výkon žáka chemické školy – oboru Kadeřník Kryštofa Zackla. Přestože mu dva dny před soutěží odřekla modelka svoji účast, dokázal na náhradnici Elišce Dvořákové vytvořit účes, který jednoho z členů poroty, předního kadeřníka Jiřího Špilara, vedl k obdivu a superlativům jako „šikovný a nadějný“. Škola, která se soutěže zúčastnila znovu po pěti letech, měla své zastoupení i v soutěži Make-up, a to prostřednictvím žákyně oboru Vlasová kosmetika Zuzany Valové.
„Všem žákyním a žákům naší školy, kteří se soutěže zúčastnili, patří veliké poděkování a pochvala. Na soutěž se připravovali svědomitě a na výsledcích to bylo patrné. Kalibr Cup není postupovou soutěží, proto hledáme cesty, jak talent a dovednosti žáků uplatnit i jinde,“ zhodnotily výsledky učitelky odborného výcviku Michaela Skálová a Renata Vyskočilová.