English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Ze Lhoty až na královský trůn

Anketu Král cyklistiky za rok 2022 vyhrála sedmnáctiletá bikrosařka Miculyčová

Je to jako v pohádce. Mladé děvče z východočeské Lhoty usedlo na královský trůn. Zázrak? Nikoliv. Stalo se tak díky jejímu obrovskému talentu, houževnatosti i podpoře okolí – rodiny, přátel a školy. Sedmnáctiletá freestylová bikrosařka Iveta Miculyčová z Kostelce nad Orlicí, žákyně Střední průmyslové školy chemické Pardubice, se stala absolutní vítězkou 58. ročníku domácí ankety Král cyklistiky za rok 2022. Korunku získala jako třetí žena v historii ankety po Ladě Kozlíkové (2002) a Romaně Labounkové (2019) a je dosud její nejmladší nositelkou.

Překvapivá mistryně Evropy a držitelka bronzové medaile z Mistrovství světa již pomalu vyhlíží Letní olympijské hry v Paříži, kde chce získat další z medailí a zároveň tak udělat maximum pro popularizaci tohoto sportu u nás. Ráda by navázala na loňské závody v Barceloně a přijala další pozvání na mezinárodní klání. Skromná sportovkyně, která nemá vlastního trenéra a na tréninky či závody vyjíždí s kamarádem, se může opřít o podporu pražského Olympu (sportovního centra Ministerstva vnitra) i Českého svazu cyklistiky. Na dobré cestě jsou prý i jednání o sponzorství s firmou Red Bull.

Iveta zanedlouho odjíždí do Nizozemska, kde bude trénovat v hale a podobnou přípravu absolvuje v březnu v Anglii. Ve škole se tak dlouho neohřeje. „Skloubit sport se studiem je opravdu velmi náročné, zvlášť když teď hodně cestuji po světě. Ale snažím se to zvládat,“ říká bikerka. Obor Požární ochrana na chemické škole si před dvěma lety vybrala nejen kvůli dobrým referencím od svých přátel, ale také kvůli svým zkušenostem s požárním sportem, kterému se jako dítě věnovala ve sboru dobrovolných hasičů ve Lhotě. Ivetina rodina je fotbalově založená, kopanou hráli její rodiče, strýc i bratranci. „Fotbal jsem začala hrát s kluky na vesnici, bavilo mě to. Hrál ho tady každý, taky jsem chtěla být ve fotbale nejlepší,“ vzpomíná. Fotbal hrála za Hradec Králové, stala se mládežnickou reprezentantkou do 15 let a obdržela nabídku dokonce z pražské Sparty. „Potom přišlo kolo, ale vůbec toho nelituji. Rodiče mě podporují, přestože se z obav o moje zdraví na přímé přenosy raději nedívají,“ říká s úsměvem Iveta. Ve škole ji prý nejvíce baví požární sport, fyzické testy i teorie. „Při výuce se vůbec nenudím a ráda se učím novým věcem. Zajímá mě i technický výcvik a již se moc těším na praxe,“ prozrazuje Iveta, které se dostává nejen obdivu od spolužáků, ale i podpory ze strany učitelů i vedení školy. Individuální plán a odlehčená výuka, pravidelné uvolňování na tréninky či závody nebo ochota učitelů při dodatečném vysvětlování látky jsou samozřejmostí.

Od dívky, která miluje adrenalin a jejímiž sportovními vzory jsou olympijská vítězka Charlotte Worthingtonová z Velké Británie či druhá v pořadí Američanka Hannah Robertsová, můžeme v brzké době čekat zvládnutí dalších triků, třeba salta s otočením o 180 stupňů na rampě. Už dnes je však její postavení ve světové elitě neochvějné.