English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Finské zkušenosti s přírodní péčí o vlasy

Finsko je zemí, kde je pojem ekologie a ochrana životního prostředí doslova samozřejmostí. Od snahy o zachování přírodních ekosystémů až po bdělost nad tím, aby se do lidského těla nedostávaly toxické látky. Nepřekvapí proto, že právě v této severské zemi hledají inspiraci odborní učitelé ze Střední průmyslové školy chemické Pardubice připravující pro praxi budoucí kadeřnice a kadeřníky. V rámci programu Eramus+ za nimi z finského vzdělávacího centra Keuda Vocational College přicestovala paní Ulla Anita Brandt. Společný workshop se stal ukázkou ekologického přístupu v odborné výuce.

„Ve Finsku jsme možná trochu dál ve znalostech a využití ekologických přístupů, ale i my se neustále učíme. Pracujeme prakticky bez parfémů, bez vůní, nepoužíváme vlasové spreje ani žádná tužidla – jsou to zcela přírodní přípravky. Nepoužíváme zkrátka nic, co by negativně ovlivnilo naše tělo,“ vysvětluje lektorka s více než dvacetiletou zkušeností z různých odborných škol ve Finsku, která působí jako odborný asistent v oblasti eko-kadeřnictví, poskytuje certifikované kurzy pro dospělé, zabývá se také výrobou ekologických mýdel, balzámů na rty či krémů a publikuje v mnoha časopisech se zaměřením na podporu zdravého životního stylu.

„Vlasová kosmetika, od šamponu, přes regeneraci až po vlasové barvivo na přírodní bázi, nás velmi zaujala. Jedná se především o využití heny, jílu či mořských řas, které se aplikují na vlasy. Skvěle je to vyčistí, vlasy se dají lehce rozčesat a práce s nimi je pak o to snadnější. Workshop nám umožnil vyzkoušet si také řadu technik, včetně indické masáže,“ hodnotí pracovní setkání učitelky odborné výchovy. V České republice se zatím ekologické přípravky uplatňují poměrně málo. Důvody lze hledat ve vyšší finanční náročnosti i v nízkém povědomí o nich ze strany poskytovatelů služeb či klientů. Účastníci školení tak získali na poskytování kadeřnických služeb poněkud jiný, rozhodně však zajímavý pohled.

Ve Finsku jsou studenti v tomto ohledu velmi uvědomělí. „Naši žáci, kteří končí eko-kadeřnická studia, se o tuto problematiku samozřejmě velice zajímají a nadále své znalosti prohlubují. Stále častěji mě žádají, abych je učila o indické masáži nebo o rostlinném barvení vlasů. Říkám jim, že se nejprve musí stát dobrými kadeřníky a teprve posléze mohou prohlubovat své znalosti v oblasti eko-kadeřnictví. Máme samozřejmě zákazníky, kteří vyžadují pouze tento typ služeb, tam jde na řadu má péče a poskytování ekologických produktů na vlasy,“ dodává Ulla Anita Brandt. Z chemické školy v Pardubicích odjížděla s vírou, že vzájemná spolupráce tímto projektem rozhodně neskončí.