English version


Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Máme vítěze v Národním kole SOČ 2023

Tři žáci naší školy se 16. – 18. 6. 2023 v Plzni zúčastnili Národního kola SOČ a reprezentovali školu v následujících oborech:

  • Zdravotnictví – Marek Kalvoda (4B) – 1. místo
  • Chemie – Zdeněk Tejkl (4C) – 6. místo
  • Ochrana a tvorba životního prostředí – Ivo Mühlbach (4B) – 11. místo

Všem žákům děkujeme za skvělé výkony. Velká gratulace patří především Markovi Kalvodovi, který svůj obor Zdravotnictví vyhrál a bude naši školu a Českou republiku reprezentovat na zahraniční soutěži. Rovněž byl navržen do soutěže o cenu České hlavičky a cenu Učené společnosti ČR, dále získal cenu ředitele Fyziologického ústavu AV.

Národní kolo SOČ 2023

„Pokud bych se měl ohlédnout za proběhlým Národním kolem SOČky, hodnotím ho jako jednu z nejzajímavějších událostí, které jsem se zatím v letošním roce zúčastnil. Nejenom, že jsem se seznámil s velkým množstvím odborníků z vědeckých oblastí, které jsou mi blízké, ale rovněž i s dalšími, podobně orientovanými lidmi mého věku.

Trochu paradoxně jsem ale potkal také lidi, které jsem mnohdy léta neviděl, ale známe se z předchozích soutěží a událostí, to mě snad potěšilo ze všeho nejvíc. Možnost „jít si večer sednout“ s vrstevníky, kteří mají stejné odborné, studijní i osobní zájmy jako já, byla také velmi příjemná a rozhodně to bylo zpestření celého soutěžního klání.

Rovněž jsem moc rád, že mě doprovázel můj spolužák ze třídy a výborný kamarád Ivo Mühlbach. Na závěr snad, co se soutěžních úspěchů týče… Mám opravdu velikou radost a těším se na další soutěže, kam jsem byl nominován a samozřejmě další možnosti seberealizace, jako je teď především studium na vysoké škole.“

Marek Kalvoda