English version


Zahraniční mobility žáků a učitelů – Erasmus+ KA1

Erasmus Logo

Program Erasmus+, klíčová akce KA1 – vzdělávací mobilita jednotlivců, odborné vzdělávání

Program Erasmus+  má na škole už jedenáctiletou kontinuální tradici. Díky programu můžeme vysílat žáky školy na krátkodobé (dvou či třítýdenní) zahraniční odborné stáže do různých evropských zemí. Žáci absolvují odborný program na některé partnerské odborné škole, technické fakultě či v podniku. Do stáží jsou zapojováni žáci všech oborů vyučovaných na škole.

Novinkou letošního projektu jsou dlouhodobé stáže v délce trvání 3 měsíců, tzv. aktivita ErasmusPro. V letošním školním roce vycestují 2 studenti oboru Aplikovaná chemie do Anglie (na University of Plymouth) a 2 studenti do Německa (SBG Drážďany).

V projekty budou realizovány tyto mobility:

Stáže pro studenty oboru Aplikovaná chemie

Přijímající organizace

Program stáže

Délka stáže

Termín stáže

SBG Dresden, Německo

Farmaceutické procesy.

Mikrobiologie

2 týdny

listopad 2018

SOŠ Chemická Bratislava, Slovensko

Analýza biologicky aktivních látek. Farmakologie.

2 týdny

listopad 2018

University of Plymouth, Velká Británie

Analýza výživy. Stopová analýza kovů v životním prostředí.

3 týdny

listopad 2018

Goce Delcev University, Shtip, Makedonie

Analýza zemědělský produktů a surovin

2 týdny

březen 2019

IIS P. Scalcerle, Padova, Itálie

Chromatografické techniky. Spektrofotometrie.

2 týdny

březen 2019

CNFPO Cartagena, Španělsko

Mikrobiologie. Instrumentální analýza.

2 týdny

duben 2019

Pimenta do Vale Laboratorios, Barcelos, Portugalsko

Analýza vod a potravin

2 týdny

duben 2019

University of Nicosia, Kypr

Úlohy z analytické a fyzikální chemie. Organické syntézy.

2 týdny

květen 2019

SBG Dresden

Farmaceutické procesy

3 měsíce

březen-květen

2019

University of Plymouth

Špičková instrumentální analýza

3 měsíce

březen-květen

2019

Stáže pro studenty oboru Požární ochrana

Přijímající organizace

Program stáže

Délka stáže

Termín stáže

UGM Vilnius, Litva

Technický výcvik, zdravotnická příprava, chemická služba.

2 týdny

říjen 2018

SŠPO Žilina, Slovensko

Technický výcvik, zdravotnická příprava, chemická služba.

2 týdny

listopad 2018

Stáže pro studenty oborů Vlasová kosmetika a Kadeřník

Přijímající organizace

Program stáže

Délka stáže

Termín stáže

Vocational Training Center, Vilnius, Litva

Kadeřnické a kosmetické práce.

2 týdny

říjen 2018

SOŠ Spišská Nová Ves, Slovensko

Kadeřnické a kosmetické práce.

2 týdny

březen 2019

Jyväskylä College Gradia, Finsko

Kosmetické práce. Wellness.

2 týdny

březen 2019

Články o stážích realizovaných ve školním roce 2018/2019

Stáž v Itálii

V neděli 10. března 2019 jsme se ve čtyřčlenném mužském složení spolu s paní Čížkovou sešli v brzkých ranních hodinách na pardubickém nádraží a vydali se vlakem společnosti Leo express do Prahy na hlavní nádraží, kde jsme nasedli do autobusu společnosti České dráhy – Airport Epress směr letiště.

Na terminálu jsme odbavili kufry, prošli kontrolou a začali čekat na letadlo. (Na terminálu mají dokonalé uklízecí roboty…) Letadlo mělo zpoždění asi 15 minut, takže jsme si o trochu zkrátili čekání na přestup ve Frankfurtu – obrovské letiště. V druhém letadle jsme si užívali výhled na Alpy a hned za nimi jsme začali klesat do Benátek. Tam jsme přistáli, všichni získali zavazadla, někteří i zalehlé uši a vydali jsme se Autobusem do Padovy, kde nás přivítala Elizabetta – naše italská koordnátorka. Dovedla nás do našeho hotelu, rozloučila se a my se vydali najít něco k jídlu.

Druhý den jsme si užili vydatnou snídani formou švédského stolu a nasedli do MHD. Školu jsme sice o pár zastávek přejeli, ale nakonec jsme ji úspěšně našli. Nyní jsme nalezli Elizabetta a ta nám představila našeho laboranta Mirca. Oba se nám v laboratořích věnovali a vše nám vysvětlovali. Prováděli jsme zajímavé práce např.: tenkovrstvou chromatografii, kapalinovou chromatografii, UV spektrofotometrii, atomovou absorpční spektrometrii a další instrumentální analytické metody. Tyto práce byly zajímavé.

Sobota a neděle – dva dny, které jsme mohli věnovat poznávání památek a přírodních krás. V sobotu jsme vyjeli vlakem do blízké Verony, kde jsme viděli malé, ale i tak dost velké, koloseum, balkón Kapuletů, další památky.

V neděli se od nás paní učitelka ráno odpojila na letiště a my nasedli do vlaku směr Benátky. Tam nás přivítala tuna pouličních prodavačů a také… prostě Benátky. Krásné město prošpikované vodními kanály a mosty. Abychom si ho užili bez davů turistů, odbočili jsme z hlavního „tahu“ a chodili tak po částech, kam se moc turistů nepodívá. Zašli jsme si na oběd do Hard Rock Café a po něm jsme se ještě procházeli, až jsme se nakonec ztratili. Cestu na nádraží jsme však úspěšně našli a dostali se v pořádku do Padovy.

Následoval druhý týden zajímavých laboratorních prací a úkolů ve škole. Uteklo to jako bublinky ze sycených nápojů, ve kterých jsme stanovovali koncentraci kofeinu. A byl tu pátek, dodělali jsme vše, co jsme měli, rozloučili se a šli zpět na hotel. Večer jsme si na rozloučení s Itálií dali asi jedenáctou pizzu, sbalili jsme se a šli spát.

Ráno opět snídaně a cesta na autobus, který nás dovezl na letiště. Tam jsme prošli testy na drogy a čekali na letadlo do Mnichova. Naskočila hodina zpoždění, což nás jemně vyděsilo, jelikož jsme měli v Mnichově asi 55 minut na přestup. Nahlásili jsme jim to a v Mnichově to vše skvěle zvládli. Při výstupu z letadla na nás čekala paní s cedulí „Prague“, nastoupili jsme do přistavené dodávky na letištní ploše a paní nás dovezla přímo k letadlu. Po chvíli dorazila i naše zavazadla a mohli jsme letět do Prahy. No a z letiště pak na nádraží Airport Expressem a vlakem do Pardubic, kde jsme se rozprchli…

Děkujeme paní Šedové za umožnění, organizaci a krizovou podporu této skvělé stáže a paní Čížkové za doprovod.

Filip Umlauf, Adam Šimůnek (2C) , Martin Slavík (2B) a Vojtěch Vitvar (3C)

Stáž ve Finsku

Na přelomu ledna a února jsme absolvovaly dva týdny na stáži ve Finsku. Naše cesta začínala v Pardubicích na hlavním nádraží, následovalo hlavní nádraží v Praze a poté letiště Václava Havla. Náš let do Jyväskyly byl s přestupem v Helsinkách. Poté, co jsme přistály v Jyväskyle, vyrazily jsme směr Hostel Forenom, který se nacházel v centru města.

Z hostelu jsme pak chodily do školy pěšky. Cesta trvala asi 20 minut a byla to příjemná procházka zasněženým parkem.

Škola byla hezká, viděly jsme tam spoustu vybavení, které u nás nemáme, a studenti nás moc rádi se vším seznámili. První týden jsme strávily v kadeřnickém traktu. Studenti nám předvedli kadeřnické produkty, které používají a mohly jsme si je samy vyzkoušet.

Druhý týden jsme byly v kosmetickém traktu, kde jsme prováděly trvalou na řasách, peeling a masáž celého těla, zábaly po těle a pedikúru. Také nám ukázali (pro nás neznámou) kosmetiku Thalion. Musíme uznat, že v kosmetické části se nám líbilo o trochu víc, naučily jsme se mnoho věcí a většinu určitě využijeme i tady u nás.

Volný čas jsme trávily poznáváním města. Byly jsme se podívat na zamrzlé jezero, v centru města jsme obdivovaly nabídku tamních obchůdků a v restauraci ochutnaly finské dobroty.
Dva týdny utekly jak voda a my si z pobytu ve Finsku neseme spoustu inspirativních prožitků, které obohatily naše studium na této škole.

Natalie Hůlková a Renata Fleischmanová, studentky Střední průmyslové školy chemické Pardubice, obor Vlasová kosmetika – nástavbové studium pro obor Kadeřník

Stáž v Litvě

V pondělí jsme se všichni sešli v Praze na letišti Václava Havla, odkud jsme letěli do hlavního města Litvy Vilniusu s mezipřistáním ve Varšavě. Do hotelu jsme dorazili v úterý krátce po půlnoci, značně unavení, ale příjemně překvapení pěkným ubytováním v hotelu Corner.V pondělí jsme se všichni sešli v Praze na letišti Václava Havla, odkud jsme letěli do hlavního města Litvy Vilniusu s mezipřistáním ve Varšavě. Do hotelu jsme dorazili v úterý krátce po půlnoci, značně unavení, ale příjemně překvapení pěkným ubytováním v hotelu Corner.

Ráno jsme odjeli do hostitelské školy, kde nás čekalo milé seznámení s paní ředitelkou a dalšími učiteli. Dozvěděli jsme se o historii i současnosti školy. Zajímavá byla také prohlídka pracovišť jednotlivých oborů. Studenti mají výběr z oborů Kadeřník, Kosmetička, Masérka, Oděvní tvorba, Fotograf, Pečovatelka a Florista. Samozřejmě nás nejvíce zajímal obor Kadeřník.

V podvečer jsme si společně s týmem oboru Požární ochrana  (byli také ve Vilniusu na stáži mobility) prohlédli město, které na nás udělalo veliký dojem. Viděli jsme starou část města, překrásné uličky, parky, katedrály. Procházeli jsme ulicí spisovatelů, kolem množství kostelů, až jsme po dřevěných schodech vystoupali na nádhernou vyhlídku. Večer jsme si pochutnali na tradičních specialitách země.

Ve středu jsme prezentovali naši školu a seznámili zdejší studenty také s Pardubicemi.A nejvíce jsme se těšili na to, až se budeme moci zapojit do odborné praktické výuky. Zdejší velmi pěkně a moderně zařízená pracoviště jsou určena pouze pro výuku, na klientech pracují žáci posledního ročníku studia přímo v profesionálních kadeřnických salonech.

Připojili jsme se do výuky natáčení trvalé ondulace různými technikami, učili se prodlužování a zhušťování vlasů metodou Keratin, prováděli jsme loknování vlasů se stylingem, sledovali na dataprojektoru nové techniky a trendy, pracovali jsme na cvičných hlavách a též jsme na nich nacvičovali soutěžní společenské účesy. Vždy na nás dohlížela učitelka odborných předmětů, která nám pokaždé něco nového ukázala, poradila a také kontrolovala naši práci.

Odpoledne nám ještě zbyl čas na krásnou procházku po nábřeží. Došli jsme až do čtvrti zvané Užupis, která má pro svůj bohatý umělecký život přezdívku „litevský Montmartre“. Zde jsme opět obdivovali historické památky se svéráznou architekturou.

V pátek jsme se v rámci výuky připojili k návštěvě Centra pro seniory – denního stacionáře, kde jsme společně se žáky hostitelské školy stříhali babičky a dědečky. Bylo to velmi milé setkání. Na závěr jsme dostali od paní Lorety písemné poděkování a bonboniéru s krásným obrázkem starého města.
Páteční odpoledne patřilo návštěvě profesionálního salonu, jehož majitelka se věnuje výuce a profesnímu zdokonalování studentů. Její přednáška s názornými ukázkami byla věnována marketingu salonu, reklamě, technikám práce, používaným pomůckám, používané vlasové kosmetice, práci s horkými nůžkami a trendům v barevné úpravě účesů.

V sobotu jsme vyrazili na výlet – vodní hrad Trakai, ležící asi 30 km od Vilniusu. Je to jedna z nejvýznamnějších památek v Litvě. Jeho historie začíná ve 13. století. I tento den nám přálo hezké a slunečné počasí.

V neděli jsme se rozloučili s částí našeho doprovodu, protože museli odletět domů a čekal nás týden ve škole s Justinou, která byla naší průvodkyní mobility po celou dobu.

Hana Blažková

Stáž v německých Drážďanech

Stáž v německých Drážďanech, kterou nám umožnil projekt Erasmus+, se uskutečnila v termínu od 28. října do 10. listopadu roku 2018. Zúčastnili se žáci třetích a čtvrtých ročníků. Za 3B vycestovali Josef Velebný, Lucie Klimešová a Lenka Nováková, 3D reprezentovala Vanda Juzová a celá skupina byla doplněna Lukášem Podleským ze 4A a Veronikou Bulíčkovou ze z 4B. Doprovod nám první týden dělala paní učitelka Novotná, druhý týden s námi strávil pan učitel Lacko.

Celá stáž začala na pardubickém hlavním nádraží, odkud jsme měli odjíždět přímým vlakem do Drážďan. Jak už je zvykem, měl vlak zpoždění, a to hned 30 minut. Po příjezdu do Dresden Hauptbahnhof nás vyzvedl pan Jens Hofmann, který byl zprostředkovatelem celé stáže a po většinu našeho pobytu nám byl k dispozici. Seznámil nás s ubytováním a poučil o správném chování.

První den se nás ujala slečna Heidi Ehrt. Provedla všechny účastníky po celém komplexu SBG Dresden, ve kterém celá odborná stáž probíhala, a seznámila nás s našimi instruktory i německými žáky. Mohli jsme se na ni obrátit s čímkoliv, byla velice ochotná a přátelská.

První týden jsme byli v mikrobiologické laboratoři s německými žáky pod vedením paní Seibold. Byli jsme přiděleni k jednotlivým skupinkám studentů. Všichni jsme byli překvapeni a nadšeni výbavou a přístroji v jejich laboratoři. Žáci tu pracovali s antibiotiky. Vyzkoušeli jsme si i práci s práškovými agary, které v Čechách nejsou používané ani na vysokých školách. Prováděli jsme různé testy, např. KOH test, amylázový a katalázový test na zjištění gram-pozitivních a gram-negativních bakterií. Pomocí kultivace jsme si popsali bakterie vypěstované na našich rukou. Pod mikroskopem jsme pozorovali i plíseň na Nivě, kterou jsme obarvili lactophenolem-blue, na závěr jsme vypracovali protokol. To vše bylo součástí celkového hodnocení našich dovedností v laboratoři mikrobiologie.

Na začátku druhého týdne jsme se přesunuli do laboratoří farmacie, kde se nás ujaly paní Zimmermannová a paní Volkmannová. Tentokrát byl každý stážista přidělen k jednomu německému studentovi, který ho měl po celý týden provádět jednotlivými pracemi. To kladlo výrazné nároky  zejména na naše jazykové znalosti a dovednosti v oblasti anglického jazyka. Z odborného hlediska byla pro nás nejúžasnější výroba čípků a různých sypaných čajů. Byl zde i přístroj, který simuloval proces rozpouštění prášků v žaludku, se kterým jsme měli dovoleno pracovat.

Co se týče výletů, byli jsme navštívit okolí zámku Pillnitz, vojenské muzeum v Drážďanech, muzeum hygieny a IQ park. Uskutečňovali jsme i velmi důkladné prohlídky centra Drážďan. Prozkoumali jsme I historickou část města, zejména Frauenkirche. Zajímavou zkušeností bylo ochutnávání zvláštních kombinací jídel, například smažený vepřový řízek s rýží a smetanovou omáčkou.

Děkujeme za možnost zúčastnit se této odborné stáže v zahraničí. Jsem si jista, že budu mluvit za všechny žáky, když řeknu, že tento studijní pobyt se pro nás stal jednak velmi přínosnou zkušeností, jednak skvělým zážitkem, ale že nám přinesl také mnoho krásných dojmů, na které budeme s láskou vzpomínat. Mohli jsme si vyzkoušet pracovat ve velmi dobře vybavených laboratořích, byli jsme odkázáni na domluvu v anglickém jazyce, což byla jedna z přitěžujících, ale zároveň velmi užitečných zkušeností. Hned bychom se do Drážďan vrátili!

Bratislava 4.–17. 11. 2018

Dne 4.11. 2018 jsme odjely na dvoutýdenní stáž do Bratislavy na Slovensku.

Náplní byla práce v laboratořích, která byla zaměřena na analytickou chemii. Každý všední den jsme docházely na Střední odbornou školu chemickou, Vlčie Hrdlo. Zkoumaly jsme například obsah oxidu siřičitého ve víně, obsah laktózy v mléce, obsah sacharidů v energetickém nápoji nebo v čokoládě.

Navštívily jsme Bratislavský hrad a několikrát jsme prošly uličkami Starého Města. O víkendu jsme jely na výlet do Vídně.

Poznaly jsme spoustu nových lidí, kteří se stali našimi dobrými přáteli. Na stáži se nám líbilo a jsme rády, že jsme dostaly možnost vyrazit na Slovensko.

Studentky 3. ročníku – Vanessa Synková, Jana Dudková, Tereza Poledníková a Natálie Hanušová.

Er

Program Erasmus+, klíčová akce KA1 (vzdělávací mobilita jednotlivců, odborné vzdělávání) 2017/2018

Program Erasmus+ má na škole už desítiletou kontinuální tradici. Díky programu můžeme vysílat žáky školy na krátkodobé (dvou či třítýdenní) zahraniční odborné stáže do různých evropských zemí. Žáci absolvují odborný program na některé partnerské odborné škole, technické fakultě či v podniku. Do stáží jsou zapojováni žáci všech oborů vyučovaných na škole.

V letošním školním roce bude realizováno celkem 10 běhů, a to do sedmi evropských zemí (Slovensko, Velká Británie, Německo, Kypr, Itálie, Španělsko, Finsko).  Vycestuje více než 60 žáků, převážně z 3. ročníků. Budou realizovány i běhy nad rámec grantové smlouvy.

Mobility realizované ve školním roce 2017/2018

běh obor termín počet žáků
Německo Drážďany
SBG
ApCh 15. 10. – 28. 10. 2017 6
Slovensko Bratislava
SOŠ kaderníctva a vizážistiky
KAD 5. 11. – 18. 11. 2017 6
Slovensko Bratislava
SOŠ Chemická
ApCh 5. 11. – 18. 11. 2017 4
Slovensko Žilina
Fakulta bezpečnostního inženýrství UNIZA
BPČ 5. 11. – 18. 11. 2017 6
Slovensko Žilina
Střední škola požární ochrany
PO 12. 11. – 25. 11. 2017 8
Anglie
University of Plymouth
ApCh 12. 11. – 2. 12. 2017 5
Kypr
University of Nicosia
ApCh 7. 1. – 20. 1. 2018 6
Itálie Padova
IIS P. Scalcerle
ApCh březen 2018 4
Finsko
Jyväskylä College
VK březen 2018 2
Španělsko
CNFPO Cartagena
ApCh březen 2018 6
Slovensko Bratislava, Banská Bystrica
SOŠ Chemická, Kriminalisticko-expertízní ústav
BPČ 8. 4. – 21. 4. 2018 5

 

Články o stážích realizovaných ve školním roce 2017/2018

Stáž v Anglii

Ve dnech 12. 11. 2017 až 2. 12. 2017 jsme se zúčastnili zahraniční odborné stáže v Plymouth, městě na jihozápadním pobřeží Angli. Ubytovaní jsme byli v rodinách, nedaleko University of Plymouth, na které probíhala naše odborná stáž. Našimi školiteli byli Liz Preston v laboratoři Food and Nutrition Unit a Andy Fisher v Research Analytical Laboratory (společně s Robem Cloughem). Všichni byli skvělí, hodně nás naučili a přitom byli velmi přátelští, ochotní a milí.

V Research Analytical Lab jsme se seznámili s prací na ICP-MS a ICO-OES přístrojích. Prováděli jsme stopovou analýzu kovů v životním prostředí. Jednalo se o akreditovanou laboratoř, velká část práce byla tedy věnována kalibraci variabilních automatických pipet, analytických vah a přípravě standardů pro kalibraci přístrojů. Po zaškolení jsme samostatně pracovali s oběma přístroji (ICP hmotnostním spektrometru a ICP optickém emisním spektrometru). Analyzovali jsme velké množství vzorků s velmi dobrými výsledky. V laboratoři Food and Nutrition Unit jsme analyzovali krmivo. Vzorky jsme namleli a poté jsme v nich stanovovali obsah sušiny, vlhkosti, popela, proteinů, tuků a energetickou hodnotu pomocí kalorimetru. Ve Food Technology Lab jsme si pod dohledem upekli vlastní chleba, který měl sloužit fyziologickému testování metabolismu v závislost na obsahu vlákniny. Jeden den jsme strávili v radiochemické laboratoři.

O víkendu jsme navštívili národní park Dartmoor. Viděli jsme divoké Dartmoorské poníky, jednoho jsme si i pohladili. Vylezli jsme na několik kamenitých vrcholů (tors). Viděli jsme pozůstatky osídlení z doby bronzové. Panensky čistá a krásná příroda Dartmooru byla dějištěm románu Pes baskervilský, který tu napsal Sir Arthur Conan Doyle. Jeho muzeum jsme také navštívili. Další den jsme jeli lodí na poloostrov Cremyl, kde jsme se prošli panstvím Mouth Edgcombe s nádhernými stromy (včetně korkovníku), prošli se kolem moře, viděli jsme jeleny. Další víkendové dny jsme strávili ve městě Plymouth. Došli jsme k moři, vyfotili se u majáku, nakrmili racky, navštívili Central Park a u toho jsme hledali kešky. Také jsme se šli podívat na zápas BBL, nejvyšší anglickou basketbalovou ligu. Byl to skvělý zápas, Plymouth vyhrál.

Tři týdny utekli jako nic. Bylo načase rozloučit se s rodinami, pracovníky univerzity a doufat, že s námi nespadne letadllo. Celá stáž se nám moc líbila, odjížděli jsme neradi.

Velmi nám chybí přívětivost, slušnost a otevřenost obyvatel Plymouth, zvláště pak přátelští a nápomocní pracovníci univerzity, kteří se o nás poctivě starali a přichystali nám rozlučkovou párty. Dále také Judith, u které jsem byli někteří ubytovaní a její výborné večeře.

Velké díky si zaslouží paní učitelka Šedová, která nám umožnila zúčastnit se stáže a byla naší doprovodnou osobou.

Barbora Kvášová (3B), Pavlína Hřebíčková (3B), Dominik Friml (3D), Eduard Korbel (3C), Vlastimil Němec (3C)

Zpráva o stáži žáků oboru Požární ochrana na Slovensku v Žilině

Nás osm žáků Střední průmyslové školy chemické v oboru Požární ochrany se zúčastnilo odborné stáže na Slovensku, abychom se zdokonalili v našem oboru po praktické stránce a také se naučili něco nového.

Stáž probíhala na Střední škole požární ochrany v Žilině.

V neděli 12. listopadu jsme vlakem odjeli to Žiliny. Odtud nám jel spoj městské hromadné dopravy přímo ke škole a internátu, kde jsme měli čtrnáct dní bydlet.

V pondělí nás přidělili k základnímu kurzu, kde jsme strávili celý den. Setkali jsme se také s ředitelkou školy. Potom jsme sledovali, jak se pracuje s pneumatickými vaky a jak se vyprošťuje člověk z pod nabouraného auta. Odpoledne jsme sledovali, jak účastníci kurzu hasí hořící hořlavou kapalinu. Pro případ, že by se oheň nepodařilo uhasit, nás zapojili jako zálohu.

V úterý nás odvedli na záchranou brigádu, kde jsme sloužili jako figuranti při poskytování první pomoci. Namaskovali jsme se podle toho, jaké zranění bylo potřeba simulovat. Poté jsme chodili po dvojicích na chodbu, kde nás ošetřovali členové záchranné brigády.

Odpoledne si nás vzali na výcvik hasiči, kteří nám ukazovali, jak se pracuje s lafetovou proudnicí. Naučili jsme se s ní pracovat a ovládat ji.

Středa začala tím, že jsme šli za panem Kováčem do dílny. V dílnách nám ukazoval, společně se svými žáky, jak opravovat hadice, když jsou přetržené nebo přeříznuté. Když jsme si to zkusili a vystřídali jsme se ostatními účastníky stáže vyměnili, jelikož jsme byli rozděleni do dvou skupinek, zkoušeli jsme si čištění, rozmontování a smontování kulového ventilu. Po obědě nás odvedli k věži, kde jsme se učili jak se v zájmu sebezáchrany slanit na polohovacím páse. To jsme si zkusili každý hned několikrát.

Čtvrtek byl poněkud volnější, protože byl brán jako poslední den pracovního týdne, kvůli pátečnímu svátku. Proto jsme měli vyučování pouze dopoledne, a sice spojovou službu. Při tom nám bylo předvedeno jak správně komunikovat přes vysílačky, jaké druhy vysílaček existují a také jsme si to potom sami vyzkoušeli.

Stejně jako ve čtvrtek odpoledne, jsme měli volno i v pátek, kvůli státnímu svátku. A tak jsme si udělali výlet do Jánošíkových dier. Na tomto výletě jsme strávili skoro celý den. Nakonec jsme se zastavili i v obchodě se suvenýry. Odtud nám jel autobus přímo do Žiliny.

V sobotu jsme si udělali další výlet, tentokrát na Tatry. Tam se však vypravili pouze dva členové stáže, jelikož ostatním se buď nechtělo, nebo nebyli úplně zdraví.

Neděle byla volná, večer někteří z nás šli na hokej.

V pondělí už nám opět začal pracovní program. Dopoledne jsme měli zdravotnickou přípravu. Učili nás jak se zachovat v různých situací a jak člověku poskytnout první pomoc. Také jsme si říkali, jak podle některých příznaků poznat, co postiženému je. Odpoledne jsme si zkoušeli stříhání nabouraného auta. Nejdříve se auto muselo zajistit proti pohybu, potom jsme si zkoušeli rozbíjení oken. Pak se odstřihly všechny dveře a následovala střecha…

Úterní program byl věnován povodňové službě. Bylo nám vysvětleno, co je při tom zapotřebí, co je třeba znát a umět. Po úvodní prezentaci nás vyvedli ven, kde jsme podle instrukcí postavili protipovodňové bariéry a vysvětlili si jak fungují. Odpoledne jsme se vydali na průzkum zcela zatemnělé budovy, kde jsme nic neviděli a museli se řídit pouze pomocí hmatu a sluchu. Nejdříve jsme byli pouze v jedné místnosti, kde bylo naším úkolem najít pohřešovanou osobu a kanystr s hořlavou látkou. Až si to všichni vyzkoušeli, rozdělili nás do dvou skupinek po čtyřech. Každá skupinka měla jednu termokameru. Za úkol bylo vyhledat čtyři zdroje hoření. Poté, co jsme to zvládli, nám řekli ještě jak označit dveře, kde hasiči na průzkumu už byli či ještě ne.

Ve středu dopoledne jsme prováděli útok do poschodí. Věž, do které jsme vycházeli, nám zakouřili a půjčili nám dýchací přístroje. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a prováděli jsme útok do poschodí. Na odpoledne jsme měli zajištěnu exkurzi na HaZZ.

Ve čtvrtek jsme byli v polygonu. Chodili jsme po dvojicích. Bylo to velice namáhavé, avšak také zábavné. Některým to trvalo déle, někteří zase byli rychlejší. Každopádně to každý zvládl. Po obědě jsme si ukazovali chemické obleky a učili se jaké se používají při jaké příležitosti a v čem jsou lepší, než obyčejné zásahové obleky. Říkali jsme si jejich stupně ochrany a značení.

V pátek jsme prováděli útok na nebezpečnou látku, tekoucí z cisterny. Každý jsme se ujal nějaké role. Odpoledne už žádný program nebyl. Jediným možným programem bylo to, že jsme si balili věci a uklízeli pokoje, aby vypadaly tak, jako když jsme přijeli. V sobotu ráno jsme ze Žiliny odjeli.

Celou stáž bych shrnul, a myslím, že mluvím za všechny, jako poměrně přínosnou a současně zábavnou. Mnohé jsme se v Žilině naučili a některé věci jsme si procvičili. A pokud by byla možnost, určitě bychom jeli znovu.

Dominik Daněk + spolužáci: Anička Kropáčková, Martina Levaiová, Karel Falta, Pavel Broulík, Martin Čuhel, Patrik Pokorný

Stáž žáků oboru Aplikovaná chemie na SOŠ Chemické v Bratislavě

Ve dnech od 5. do 18. 11. 2017 jsme se s projektem Erasmus+ vydaly na stáž na SOŠ chemickou do Bratislavy, hlavního města Slovenska. Po příjezdu jsme se ubytovaly, odpočaly si po dlouhé cestě a nachystaly si věci na druhý den do školy.

První den si nás ráno vyzvedla dvě slovenská děvčata už na hotelu, abychom se neztratily a provedly nás po škole, kde jsme se seznámily s moc milou paní koordinátorkou a dozvěděly jsme se, že budeme pro první den zařazeny do dlouhodobého výzkumu jednoho tamějšího učitele. Stanovovaly jsme vápenaté a hořečnaté ionty ve vzorcích vody z určitých částí toku Malého Dunaje. Odpoledne nás žákyně provedly po městě, ukázaly nám Bratislavský hrad a památník Slavín a to nejlepší… vzaly nás do palačinkárny, kde měli výborné palačinky, čímž si nás získaly.

V dalších dnech jsme stanovovaly tukové charakteristiky a peroxidové číslo tuků, stanovovaly číslo kyselosti, stanovovaly siřičitany ve víně, sledovaly jsme aktivitu katalázy, kterou jsme také izolovaly, stanovovaly jsme bělící aktivitu pracího prášku a naučily jsme se pracovat se spektrofotometrem při stanovení kyseliny salicylové v acylpyrinu. Účastnily jsme se zde také dne otevřeného dveří, který byl parádní. Všichni dělali nějaké zábavné pokusy a starali se o budoucí žáky s dobrým jídlem a přátelským přístupem. Podívaly jsme se za stěny největší rafinerské společnosti v okolí – akciové společnosti Slovnaft.

Také jsme navštívily zdejší bazén, večerní přednášku o gravitačních vlnách, na kterou nás vzali dva studenti SOŠ chemické a znovu nás provedli o městě. Po omrknutí Auparku, jsme se přeorientovaly na Euroveu (nákupní centrum), ve které jsme si nakoupily některé vánoční dárky. Spolu s jednou naší novou kamarádkou jsme navštívily Oázu sibirského tygra v Kostolné při Dunaji, kde se nám moc líbilo a byly jsme úplně unešené z malého tygříka. Na konci stáže jsme s některými ze studentů, kteří se o nás po ty dva týdny starali, rozloučily v kavárně, ale domů se nám vůbec nechtělo…

A to nejlepší nakonec, ne? Na hotelu vařili perfektně. Ke snídani jsme měly švédské stoly, kde jsme si pokaždé (až na hodně málo výjimek) vzaly míchaná vajíčka a další vynikající speciality. Večeře na hotelu… ochutnaly jsme zde několik druhů pizzy a pak třeba také brynzové halušky. Další podnik, který si nás získal, byl sice trochu dál od hotelu a musely jsme k němu trochu cestovat městskou hromadnou dopravou, ale měli tam vynikající burgery.

Slovensko bychom pro stáž rozhodně doporučily, protože Bratislava je moc pěkná a studenti i učitelé tam jsou opravdu báječní, takže s nimi zůstáváme v kontaktu a držíme jim palce, aby se dostali příští rok zase oni k nám a my jim jejich pohostinnost mohly vrátit.

Pavla Vlčková, Lenka Storoženková, Pavla Hořovská, Renáta Vlčková

Zpráva o stáži žáků oboru Bezpečnostně právní činnost na Slovensku – Bratislava, Banská Bystrica

V počtu pěti studentů Střední průmyslové školy chemické v oboru Bezpečnostně právní činnost jsme se zúčastnili odborné stáže na Slovensku, abychom se dostali více do terénu, ověřili si anebo vytvořili praktické znalosti, vyzkoušeli si nové věci a trochu se podívali do světa.

První část stáže se odehrávala v Bratislavě, na Střední odborné škole chemické.

V neděli 8. dubna jsme v Pardubicích všichni společně nastoupili do transitu, kterým nás pan Meloun dopravil až před závoru blokující průjezd na parkoviště našeho hotelu Modena, kde jsme měli setrvat první týden. Vyložili jsme věci, na chvíli si oddechli a neotáleli, hned jsme vyrazili zkoumat město.

V pondělí jsme hned na osmou vyrazili do školy, která byla víceméně na dohled z našich pokojů v šestém patře. Ujala se nás paní učitelka Dömötörová, přidělila nám provizorní šatnu a my hned z kraje oblékli pláště a vyrazili do laboratoří, kde nám byl přidělen pan učitel Bartal a my se věnovali stanovení Ca a Mg u vody z recipientu Malý Dunaj a porovnání výsledků s vodou z jiných oblastí vodního toku, ovšem po proškolení o bezpečnosti v laboratoři. Práce se prokládali příjemným Coffee breakem, který přejeme zažít každému, protože mezi praktickým vyučováním je to opravdu skvělá vsuvka. Už první den jsme navštívili tamní jídelnu a všichni dosvědčíme, že tam vaří opravdu bravurně. V odpoledních hodinách jsme navštívili hrad Devín.

V úterý jsme spektroskopicky stanovovali cukry v nápojích, poté nás studentka Laura provedla po Bratislavském hradě. Celý uchození jsme s dalšími zážitky zasedly ke stolu v úchvatné restauraci Flaskship, kde opravdu skvěle navařili.

Ve středu nás čekala kapková zkouška výbušnin a forenzní analýza. Na škole se pořádala akce Krimichemie, která nás velice zaujala, protože se do ní velice aktivně zapojili studenti, kteří mimo jiné natočili i vlastní autentickou reportáž k danému „případu“.

Čtvrtek byl plný cholesterolu v tucích, který jsme stanovovali opět spektrometricky. S Laurou, tentokrát i Patrikem, dalším ochotným a příjemným studentem, jsme vyrazili do města, kde si pro nás připravili osobní exkurzi, při které jsme například shlédli Kostel svaté Alžběty Uherské (spíše známý jako Modrý kostel).

V poslední pracovní den jsme stanovovali fosforečnan ve vodě spektrometricky. Postupně jsme se loučili s učitelkami, učiteli, se studenty a skvělou jídelnou. Dostali jsme štědré dárky a my jsme také nějaké předali. Dále nám přistáli certifikáty do rukou a za humorného loučení jsme se rozloučili se školní docházkou a chemickým prostředím. Dále jsme se nějak rozlétli po městě a utvořili si vlastní program.

V sobotu jsme se sebrali a celý den trávili na sluníčku, prochodili ZOO křížem krážem a než jsme dojeli zpátky, pomalu jsme si mohli lehat do postelí.

Když přišla neděle, vyrazili jsme Tranzitem do Trenčína, vyšly až úplně nahoru a obdivovali výhled, ale ovšem i to, co jsme měli pod nohami. Navštívili jsme též Policejní pohotovostní útvar SR (obdoba naší zásahové jednotky).

A když už ten pracovní týden opět začal, navštívili jsme firmu PELTA – bezpečnost letištního provozu v Bratislavě, kde nám ukázali proškolení nových zaměstnanců a mnoho autentických zbraní a nábojů, ruzné střelivo, dále např. nejmenší zbraň vypadající jako klíčenka a střelný mechanismus v hodinkách. Poté jsme dojeli do firmy TNT (rentgenování balíčků zasílaných ze zahraničí).
V úterý návštěva KEÚPZSR v Bratislavě, kde jsme se věnovali především balistice a pyrotechnice. Žasli jsme nad studijní sbírkou balistiky (vestavěný střílecí mechanismus v sekeře, propiskách). Vyrazili jsme směr Banská Bystrica.

Středa byla opět exkurzní, byli jsme v Kriminalistickém expertízím ústavu v Banské Bystrici, kde jsme prošli opravdu každým oddělením, odvětvím kriminalistiky (balistika, pyrotechnika, daktyloskopie, mechanoskopie, defektoskopie, metalografie, genetika a chemie).

Čtvrtek, když už se pomalu blížil náš odjezd, jsme důkladně, s komentováním našeho pana učitele, prošli horem dolem muzeem SNP (Slovenského Národního Povstání), kde bylo od zbraní, uniformy, přes tanky až po podzemní úkryty, snad úplně všechno.

V pátek jsme vyhodnocovali odbornou stáž, naposledy se prošli po městě, balili se a loučili se Slovenským prostředím.

A v sobotu jsme už definitivně zamávali našemu sousednímu státu, jehož návštěvu jsme si „riadně“ užili, a rozjeli jsme se do svých domovů, ze stáže, která nám rozšířila jak obzory, zkušenosti, tak zážitky.

Milan Gregor, Jana Kozáková, Prchal Filip, Hana Tomanová, Helena Feistová

Stáž v Portugalsku

Prvním podstatným cílem naší stáže bylo dostat se na Letiště Václava Havla v Praze. V Pardubicích jsme proto nasedly na vlak, který nás odvezl na hlavní vlakové nádraží v Praze. Zde jsme přesedly na Airport Express a pokračovaly směrem na letiště. Měly jsme před sebou tříhodinovou cestu letadlem s mezipřistáním v Curychu. Po příletu do portugalského Porta nás odvezla na hotel paní ze společnosti Mobility Friends. Tato firma nám poté zajišťovala veškerý transport v Portugalsku.

Hned následující den po našem příletu jsme vyrazily na pracoviště, kde měla naše stáž probíhat. Laboratoře v srdci Barcelos, které se specializují na rozbor vody a potravin, nás přivítaly s otevřenou náručí. Přátelský kolektiv tvořený sympatickými lidmi nám zpříjemnil čas strávený nabýváním nových zkušeností. Chemická část laborek si nás s mikrobiologií rozdělila, a tak si první dvojice vyzkoušela jeden týden mikrobiologii a další týden chemii. Druhá dvojice přirozeně postupovala obráceně. Vyzkoušely jsme si nejen vytváření kalibračních řad a křivek, ale i filtraci vody či naočkování mikroorganismů na živnou půdu. Nejzajímavějším hřebem „chemického“ týdne se staly odběry vzorků přímo od klientů. Co se týče jídla, rozhodně jsme si nemohly stěžovat. Snídaně byly ve formě švédského stolu. Oběd jsme měly v restauraci blízko firmy, ve které jsme plnily naši stáž. K obědu jsme mívaly polévku a jako hlavní chod dvě přílohy (hranolky a rýži) a maso dle našeho výběru. Večeře byly v restauraci s výhledem na pláž a oceán a skládaly se ze čtyř chodů. Ochutnaly jsme i místní specialitu, Francesinha a taky byly na ochutnávce portského vína.

Naše cesta po stopách portugalské kultury začala v sobotu, kdy jsme vyrazili do Porta. Porto je hlavním městem této oblasti a jedno z největších portugalských měst. Jako první jsme se zastavili u řeky Doury, kde jsme mohly vidět modely lodí, na kterých dříve převáželi sudy s proslulým portským vínem. Podél této řeky je také spousta vinných sklepů. Poté jsme nastoupili na loď na vyhlídkovou plavbu. Podpluli jsme pod pěti ze šesti obrovských mostů, pro které je tato řeka velmi známá. Po jednom z nich jsme se později sami prošli. Po obědě jsme zašli na ochutnávku vína a následně jsme se vydali do centra. Zde jsme navštívili Sé Catedral (katedrálu postavenou ve stylu tří uměleckých směrů). Dále jsme viděli jezdeckou sochu krále Pedra IV. a Vimara Perese. Procházeli jsme také kolem zdejší knihovny. V neděli jsme navštívili Ponte de Lima, kde jsme šli po římském mostě, který podle báje vede přes řeku zapomnění. Na druhém břehu řeky jsme viděli malý kostelík a prošli jsme se po moc hezky upravených zahradách. Poté jsme popojeli do Viany do Castelo. Prošli jsme se po městě a nejvíce nás zaujala ulice vyzdobená barevnými deštníky. Výlet jsme zakončili prohlídkou chrámu, který se tyčí na kopci nad Vianou, odkud byl opravdu nádherný výhled do okolí.

Let zpět do Česka proběhl s mezipřistáním ve Frankfurtu. Z Prahy jsme se rozjeli každý po své vlastní ose do svých domovů.

Celý náš pobyt v Portugalsku jsme si velice užily, získaly jsme spoustu zkušeností a nezapomenutelných zážitků. Určitě bychom Vám doporučily, abyste se na nějakou stáž také vypravili.

Michaela Oravcová, Marie Kovrzková (3B) a Pavlína Tesařová a Adéla Vanická (2C)

Stáž ve Španělsku

Letos se, stejně jako každý rok, naše škola zúčastnila programu Erasmus+, se kterým se žáci mohou vydat na zahraniční stáže. Naše výprava zamířila ve složení Magdalena Fišerová, Kateřina Vašatová, Eva Krejčířová, Michaela Sperátová, Alena Juračková a Monika Petrová ve dnech 15. 4. 2018 až 28. 4. 2018 do Španělska.

Sešli jsme se brzy ráno na Letišti Václava Havla a s přestupem v Amsterodamu jsme přiletěli do Alicante okolo 12 hodiny. Následovala hodinová cesta taxíkem, na jejímž konci nás čekalo krásné starodávné město Cartagena, kde jsme měli strávit následujících čtrnáct dní.

První týden jsme měli instrumentální a analytickou chemii s panem profesorem Manuelem Fenorem. Vždy jsme se sešli kolem deváté hodiny ranní v místním výukovém středisku a do dvou hodin odpoledne nás pan profesor postupně zasvěcoval do krásy chemie a učil nás nové moderní postupy. Zopakovali jsme si určování kyseliny octové v octu či měření hustoty pyknometricky a naučili jsme se jak správně zkalibrovat váhy a automatické mikropipety. Dále jsme si osvojili práci s moderními přístroji běžně využívanými v chemických společnostech. Odpoledne Manuelovu úlohu převzal pan ředitel a chemickou laboratoř jsme vyměnili za poznávání města. Navštívili jsme například námořní muzeum, muzeum podvodního světa a archeologické muzeum. Dokonce jsme si udělali i pěší výlet na blízkou zříceninu a projeli jsme se lodí.

O víkendu jsme si trochu přispali a po pozdní snídani jsme se vlakem vydali prozkoumat pláže La Manga del Mar Menor. Naším původním plánem bylo dát si menší tůru, tedy obejít slané jezero a dojít až k majáku. Avšak od tohoto plánu jsme z důvodu pomalé chůze, jejíž příčinou bylo sbírání mušlí, museli upustit. Nakonec jsme si udělali menší procházku po pláži, která obsahovala i máčení nohou ve vodě. Navečer nás znovu čekalo objevování Cartageny a španělských jídel. V neděli ráno nás opustil pan ředitel a program na celý den zbyl tedy na nás. Nakonec jsme se rozhodli navštívit nedalekou pláž, kde se někteří z nás vykoupali. Moře však bylo studené, a proto není divu, že jsme byli jediní, kdo do vody vlezl. Španělé zůstávali v bezpečí slunečních paprsků na dece na pláži a pouze nás s překvapením pozorovali. Nám se však plavání líbilo a na hotel jsme se vraceli sice unavení, ale v dobré náladě.

Další školní týden nás čekala mikrobiologie s panem profesorem Pascualem Camposem. První den jsme si vyzkoušeli přípravu agarů a s postupujícím týdnem jsme tyto živné půdy využívali k očkování bakterií či k určování jejich vlastností. Vyzkoušeli jsme si práci s bacily či stafylokoky, ale i s nebezpečnějšími bakteriemi jako je E. coli, K. Pneumonia, S. aureus nebo Serratia spp. Pro nás se však mezi nejzajímavější práce řadilo rozpoznávání a zkoumání bakterií kultivovaných ze stěrů z rukou a podrážek, a také určování bakterií metodou Api 20 E, která zahrnovala barevné reakce bakterií v různých prostředích.

Během volných odpoledních hodin jsme pak společně s naším překladatelem, který nás doprovázel i při mikrobiologii, navštívili laboratoře pro přípravu exponátů pro muzeum podvodního světa, kde jsme se dozvěděli například, jak dlouho zde nalezené artefakty připravují pro muzeum, a také jaké látky se používají k jejich konzervaci či očištění. Dny poté jsme odpoledne trávili především nakupováním suvenýrů, procházkami po městě a ochutnáváním místních specialit, mezi které patřil mražený jogurt s ovocem, zmrzlina a různé druhy bonbonů. Navštívili jsme i místní románské divadlo či budovu radnice.

Ubytování v Cartageně jsme měli velice luxusní a stejně jako například vana s vířivkou či snídaně ve formě švédských stolů nás nadchla ochota a velmi dobrá nálada hotelového personálu.
Z důvodu krásné španělské krajiny, teplého počasí, zajímavé kultury, i vstřícnosti místních lidí se nikomu z nás koncem druhého týdne nechtělo domů. Když však tento čas nadešel, shodli jsme se, že jsme si všichni odsud odnesli mnoho zajímavých zkušeností a spoustu skvělých zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat.

Er

Program Erasmus+, klíčová akce KA1 (Vzdělávací mobilita jednotlivců)

Program Erasmus+  má na škole už devítiletou kontinuální tradici. Díky programu můžeme vysílat své žáky na krátkodobé (dvou či třítýdenní) zahraniční odborné stáže do různých evropských zemí. Žáci absolvují odborný program na některé partnerské odborné škole, technické fakultě či v podniku. Do stáží jsou zapojováni žáci všech oborů vyučovaných na škole. Veškeré náklady jsou hrazeny z grantu.

V letošním školním roce bude realizováno celkem 10 běhů, a to do šesti evropských zemí (Slovensko, Velká Británie, Německo, Kypr, Itálie, Španělsko).  V letošním roce vycestuje celkem 50 žáků, převážně z 3. ročníků.

běh obor termín počet žáků
Slovensko – Bratislava
SOŠ Beauty and Care
KAD 6. 11.–19. 11. 2016 5
KOS 1
Slovensko – Bratislava
SOŠ Chemická
CHE 6. 11.–19. 11. 2016 
Slovensko – Žilina
Žilinská univerzita, Fakulta bezpečnostního managementu
BPČ  6. 11.–19. 11. 2016 
Velká Británie – Plymouth
Plymouth University, College
CHE  13. 11.–3. 12. 2016 
Slovensko – Žilina
SŠ Požární ochrany
PO  20. 11.–3. 12. 2016 
Německo – Drážďany
SBG Dresden
CHE  27. 11.–10. 12. 2016 
Kypr – Nicosia
University of Nicosia
CHE  8. 1.–21. 1. 2017 
Slovensko – Bratislava
SOŠ Chemická
BPČ  12. 3.–25. 3. 2017 
Itálie – Padova
IIS Scalcerle
CHE  březen/duben 2017 
Španělsko – Cartagena
CNFPO
CHE  březen/duben 2017 

Články o stážích realizovaných ve školním roce 2016/2017

Stáž studentů oboru Aplikovaná chemie v Plymouth ve Velké Británii

V listopadu jsme se vydali díky programu Erasmus+ na třítýdenní stáž do Anglie. Stáž probíhala na University of Plymouth a na Plymouth College.

Společně jsme se setkali v odletové hale pražského letiště Václava Havla, kde jsme odbavili naše zavazadla a čekali na odlet. Pak už následoval let do Londýna na letiště Heathrow, odkud jsme se autobusem přepravili do centra Londýna. Do odjezdu autobusu do Plymouth zbývaly dvě hodiny, které jsme využili k procházce po historické části Londýna (Buckingham Palace, trafalgar Square, Whitehall, Parliament, Westminster Abbey. Pak už jen následovala 5,5 hodinová cesta autobusem. Na autobusovém nádraží nás vyzvedly rodiny, u kterých jsme byli po celé 3 týdny ubytováni.

Pondělí bylo po dlouhé cestě spíše odpočinkové, ale v úterý jsme se už vrhli do víru poznávání místních laboratoří. Během následujících 3 týdnů jsme si vyzkoušeli stanovení vlhkosti, sušiny, tuků, minerálů, dusíku a vlákniny ve vzorcích krmiv na pracovišti Unit of Food and Nutrition. Naší školitelkou byla Liz Preston. Měli jsme také možnost si vyzkoušet práci s ICP spektrometrem pod odborným dohledem Andyho Fishera, který byl spolu s Liz naším druhým mentorem. S Liz, která je ve vedoucí laboratoře pro analýzy potravin jsme si dokonce v jejich poloprovozní výrobně i každý upekl vlastní chleba.

Co se týče práce na Plymouth College, kde pracovala Pája, jednalo se spíše o připravování roztoků, různých chemikálií a sestavování aparatur pro laboratorní práce žáků nebo demonstraci vyučujícího. Náplň práce byla laboratorní asistent. Školitelkou byla Ruth Gilbert. Jedna z laboratorních prací byla např. extrahování kovů z jejich rud. Ze začátku mi Ruth Gilbert pomáhala se zorientovat, kde se co v dané laboratoři nachází a co je k požadované práci potřeba, pak už jsem pracovala samostatně podle předpisů a pracovních listů. Díky práci laboratorního asistenta jsem si zdokonalila chemickou (technickou) angličtinu.

Ve volném čase jsme poznávali kulturu a krásy tohoto města, této země. Během víkendů jsme navštívili národní park Dartmoor, kde jsme viděli typické dartmoorské poníky. Víkend na to jsme strávili v country parku Mount Edgcumbe v hrabství Cornwall.

Hromadně jsme se shodli, že to byly úžasné 3 týdny plné objevování nových věcí, jak z hlediska chemie, jazyka, kultury, přírodních krás jihozápadního pobřeží Anglie.

Tímto bychom chtěli moc poděkovat SPŠCH Pardubice, programu Erasmus+ a především paní Ing. Janě Šedové, díky které jsme měli možnost se této stáže zúčastnit. Díky ní byl pro nás pobyt v Anglii mnohem příjemnější a jednodušší.

Děkujeme mnohokrát

Ája Čudová, Pája Šolcová, Simča Sabóová a Dan Nentvich

Stáž studentů oboru Aplikovaná chemie v Drážďanech

Ve dnech 27. listopadu až 10. prosince jsme se ve složení Václav Hubáček (3C), Miroslav Jirásek (3B), Petr Leinweber (4B) a Kateřina Rubínová (3B) vydali na stáž do centra SBG v Drážďanech. Naší doprovodnou osobou byla Mgr. Lucie Křivčíková. Okolo páté hodiny jsme dorazili do Drážďan, kde na nás čekal koordinátor z drážďanské školy pan Jens Hoffman, který nás odvedl na naše ubykace přímo v centru SBG.

První týden jsme strávili v laboratořích mikrobilogie. V rámci mikrobiologie jsme připravovali živné půdy, především nutriční agar a endo­-agar. Naučili jsme se odebírat vzorky vzdušných, vodních i tělesných bakterií. Následně jsme odebrané vzorky očkovali, pozorovali jsme růst bakterií a prováděli vyhodnocení počtu kolonií při pozorování pod mikroskopem. Pracovali jsme i s autoklávem, který slouží pro sterilizaci materiálů a látek. V rámci mikrobiologického cyklu jsme prováděli i Gramovo barvení, kde jsme používali i činidla, která se v ČR nesmí z legislativních důvodů používat. Při práci jsme dodržovali zvýšené nároky na bezpečnost práce. Vše nám bylo odborně vysvětleno. Na konci týdne paní učitelka odjela a nahradil ji pan preventista požární ochrany Jan Meloun.

Druhý týden pobytu jsme strávili v laboratoři organické chemie, kde jsme připravovali kyselinu acetylsalicylovou, kyselinu 4-acetoamidobenzoovou, beznylmočovinu a keton. Vybavení v této laboratoři je relativně modernější, než máme u nás. Používali jsme topná hnízda, elektronická míchadla, teploměry, automatické dávkovače a automatické pipety. Po vyučování jsme často chodili do města a poznávali jeho krásy. Navštívili jsme továrnu automobilky Volkswagen, pověstné adventní trhy, kostel Frauenkirche, zoologickou zahradu, muzeum Bundeswehru a samozřejmě historické jádro města.

Stáž byla přínosná hlavně z důvodu odborné a jazykové stránky, dále po stránce osobitého přístupu našeho lektora pana Svena Rühleho, který nám byl vždy nápomocný. V neposlední řadě stojí za zmínku i uplatnění již získaných znalostí a převzetí větší zodpovědnosti za svoji právi v cizím prostředí.

Co se ubytováni týče, tak to bylo nadprůměrné, na každém pokoji bylo k dispozici sociální zařízení a pokoje byly čisté a relativně prostorné, k dispozici nám byla i kuchyňka, která se nacházela v patře. Jídlo, na které jsme docházeli do kantýny, bylo vynikající, snidaně byly formou švédského stolu a obědy byly rovněž skvělé. Večeře byly velmi podobné snídaním. Hostitelská organizace se o nás starala více než dobře, děkujeme.

Myslím si, že celkově se můžeme od Němců, co se týče přístupu a organizace práce co učit.

Závěrem chceme poděkovat všem organizátorům projektu Erasmus+ a naší škole za zprostředkování této skvělé možnosti vycestovat a vzdělávat se mimo školu a mimo republiku.

Vašek, Míra, Petr, Káťa

Stáž studentek oboru Kadeřník, Vlasová kosmetika a Kosmetické služby na Slovensku

Ve dnech 6.–19. 11 2016 jsme se my, kadeřnice a kosmetičky, zúčastnili úžasné a velmi poučné stáže na Slovensku. Dohromady nás bylo pět a byly jsme pečlivě vybrány vedením školy. Stáž trvala dva týdny. Byli jsme ubytováni v tříhvězdičkovém hotelu Modena, kde měli krásné a vybavené pokoje se samostatnou koupelnou a s balkónem odkud bylo vidět na celou Bratislavu.

Hotel byl opravdu nádherný a snídaně, které nám podávali každý den včetně víkendů byly opravdu vynikající. Obrovské švédské stoly s velkým výběrem jídla i pití. K dispozici nám bylo i fitness a wellness přímo v hotelu.

Cílem naší stáže bylo naučit se novým technikám a získat nové zkušenosti a dovednosti, které využijeme ve svém oboru.

Každý den jsme dojížděli na střední školu, kde se o nás staraly paní mistrové. Od hotelu škola nebyla daleko, pouze krátká cesta MHD.

Stredná odborná škola kadernictva a vizážistiky v Bratislavě byla opravdu krásná a ještě příjemnější všichni, kteří zde pracovali nebo studovali. Všichni k nám byli opravdu vstřícní a maximálně se nám věnovali. Naučili jsme se spoustu nových věcí. Techniky barvení, stříhání, prodlužování vlasů. Také jsme se učili různé způsoby účesů, například se síťkami nebo účesy společenské. Cvičili jsme komunikaci se zákaznicemi . Studentka oboru kosmetička se učila převážně kreativní líčení, denní a noční, také líčení s latexem (halloweenské).

Každý den nás měla na starosti jiná paní mistrová a každá nás také naučila něco jiného. Naše doprovodné osoby, pan zástupce Pavlata a paní mistrová Vrbová, kteří nás měli na starost, nás brali na různé výlety. Navštívili jsme hrad, staré město v Bratislavě, lázně, obrovské nákupní centra jako Au park, Eurovea a mnoho dalšího. Stáž byla úžasná a my bychom chtěli moc poděkovat naší škole a projektu Erasmus+ za tak úžasnou příležitost, která se nám naskytla.

Děkujeme.

Radka Kantorová, Míla Suchánková, Terka Hromádková, Anička Levínská, Adélka Švomová, Míša Žítková

Stáž studentů oboru Farmaceutická substance na Slovensku v Bratislavě

Na podzim roku 2016 jsme se my, studentky třídy 3CHB (Simona Dvořáková, Michaela Fanglová, Veronika Zemanová a Magdaléna Hrubešová), zapojily do programu Erasmus+, který nám umožnil vyjet na zahraniční stáž do Bratislavy na Slovensku. Stáž probíhala na Stredné odborné škole chemické v průmyslové části Bratislavy.

Pardubice jsme opouštěli v podvečerních hodinách spolu s panem Ing. Pavlatou. Ubytováni jsme byli v hotelu Modena, asi 8 min chůze od školy. Ve škole jsme si vyzkoušely mnoho laboratorních prací, například Stanovení Ibuprofenu alkalickou titrací, Řízené uvolňování léčiva (vitamin C), Stanovení cholesterolu spektofotometricky, Příprava roztoků pro stanovení rostlinné katalázy, Stanovení oxidu siřičitého ve víně jodometrickou titrací, Stanovení glukózy a sacharózy, Stanovení železa v kosmetickém pigmentu a další. Naší školitelkou byla Ing. Judita Dömötörová.

Pobyt jsme si zpříjemnily i poznáváním Bratislavy a výletem do předvánoční Vídně.
Stáž se nám moc líbila a můžeme konstatovat, že pro nás byla velkým osobním i odborným přínosem. Chtěly bychom poděkovat paní učitelce Ing. Šedové, která byla naší českou koordinátorkou a celou stáž nám zprostředkovala, panu Ing. Pavlatovi a paní učitelce Vrbové, kteří nás v Bratislavě doprovázeli a se vším nás seznámili. Děkujeme!

Míša, Simča, Verča, Majda

Stáž žáků oboru Bezpečnostně právní činnost na Slovensku

Díky projektu Erasmus+ jsme se my, pět studentů oboru Bezpečnostně právní činnost, ve dnech 6.–19. 11. 2016 absolvovali odbornou stáž na Slovensku.

Naše stáž byla realizována na Žilinské Univerzitě v Žilině, přesněji na Fakultě bezpečnostního inženýrství. Ubytováni jsme byli v hotelové části VŠ kolejí v univerzitním kampusu, kde jsme také měli zajištěné stravování ve VŠ menze. Se stravou a ubytováním jsme byli nadmíru spokojeni. Naší doprovodnou osobou byl první týden JUDr. Karel Koubík, druhý týden Mgr. Martin Bárta.

Každý den jsme docházeli na univerzitu a účastnili se teoretické i praktické výuky zaměřené na krizový a bezpečnostní management. Během přednášek jsme byli aktivně zapojeni jako běžní studenti a zúčastňovali jsme se různých diskuzí, při kterých jsme mohli vyjádřit své názory. Vyzkoušeli jsme si krizový plán obsahující souhrn krizových opatření a postupů k řešení krizových situací, na PC programu jsme si vyzkoušeli vytvořit simulaci krizových jevů a jejich procentuální šanci, vytvářeli jsme různé statistiky. V laboratoři jsme si vyzkoušeli simulaci procesu hoření, při hodině kriminalistiky jsme probírali téma Odorologických stop. Na laserové střelnici jsme si vyzkoušeli střelbu na statický a pohyblivý cíl.

Kromě výuky nám též bylo zajištěno několik exkurzí, např.: Hasičský záchranný sbor v Žilině a v Rajci, Městská policie v Rajci, IZS. Z teoretické výuky i přednášek, z velmi pozitivního a vstřícného přístupu ze strany profesorů, ale také studentů jsme byli velmi nadšeni. Ve volném čase jsme měli připravený dobrovolný program. Prohlédli jsme si vrch Zvonica, kde leží Památník francouzských partyzánů, dále vrch Straník, odkud jsme mohli vidět nádherné okolí Žiliny. Navštívili jsme hrad Strečno, Povážské muzeum Juraja Jánošíka v Terchové, a prohlédli si také samotné centrum města Žiliny.

Přínosem této stáže bylo získání teoretických znalostí, zkušeností a  dovedností, které jsou pro náš obor důležité. S celkovým zajištěním stáže a s vytvořeným harmonogramem aktivit na škole jsme byli velmi spokojeni a nadšeni z toho, co všechno nám bylo umožněno poznat. Mnohé jsme se naučili, zlepšili své dovednosti, našli si nové přátelé a získali velmi pozitivní a příjemnou zkušenost do života. Jsme velmi rádi, že jsme se této stáže mohli zúčastnit.

Stážisti: Sokolová Nikola, Kovářová Markéta, Šlesingrová Pavla, Petr Ceh, Hanka Morgorová

Stáž studentů oboru Požární ochrana na Slovensku

V termínu od 20. listopadu do 3. prosince 2016 jsme se zúčastnili odborné stáže zaměřené na základní výcvik hasičů na Slovensku v Žilině. Veškeré zázemí jsme měli zajištěné na Stredné škole Požiarnej ochrany MV SR, kde stáž probíhala.

V neděli večer jsme se ubytovali a v pondělí nás před začátkem výuky seznámili s areálem školy a jeho provozem. Na celých 14 dní pro nás byl připraven bohatý program, a to jak z části teoretické, tak i praktické. V úterý jsme začali se zdravotnickou přípravou, vyzkoušeli jsme si kardiopulmonární resuscitaci a Heimlichův chvat. Odpoledne jsme strávili s panem pplk. Ing. Danielem Blaškem, PhD. MBA a měli jsme možnost vyzkoušet si bojové rozvinutí a následné ochlazování nádrže na nebezpečnou látku. Ve středu jsme jeli na prohlídku krajského hasičského záchranného sboru v Žilině, kde nám ukázali veškeré vybavení stanice, nejvíce nás zde zaujal tunelový speciál. Odpoledne jsme s panem podplukovníkem zkoušeli bojové rozvinutí do třetího nadzemního podlaží a výrobu těžké a střední pěny. Ve čtvrtek nás čekal polygon, zatím pouze jen se zátěží. V pátek jsme byli zařazeni mezi základní skupinu a s ní jsme probrali pohyblivé a nepohyblivé věcné prostředky. O víkendu jsme s paní učitelkou Oprchalskou podnikli výlet do Terchové na Jánošikovy diery a v neděli jsme měli osobní volno. Překulil se druhý týden. ten jsme absolvovali zařazení mezi základní skupinu a speciální skupinu. Vyzkoušeli jsme si s nimi protiplynovou službu (v ČR chemickou službu), která spočívala v osobní kontrole dýchacího přístroje a přetlakového obleku, práci s hydraulickým zařízením (hydraulické nůžky, hydraulické vyprošťovací zařízení a vyprošťovací kombinované zařízení) na automobilu, které nám ochotně poskytla jejich škola. Odpoledne jsme si ve sklepě školy vyzkoušeli zacházení s termokamerou a následný transport zraněného. Poté jsme si znova mohli prolézt polygon, teď už s dýchacím přístrojem, kdy nám instruktoři sledovali spotřebu vzduchu z lahve. Také nás učili správné zapojení přívodního vedení, pořadové cvičení bojového rozvinutí prvního a druhého proudu. Se speciální skupinou jsme absolvovali praktickou zdravotní přípravu, kde jsme probrali možné druhy transportu zraněných osob. Pátek jsme úspěšně završili svými „hereckými“ výkony při cvičení, kdy jsme byli figuranty zraněných osob při závalu ve sklepě. Hasiči měli za úkol ošetřit zlomeninu ruky a žeber, tepenné krvácení na ruce a stehnu, amputaci ruky, pneumotorax, ochrnutí dolních končetin a poranění střev. V sobotu nás čekal už jen odjezd domů.

Na závěr bychom chtěli říct: celých 14 dní jsme si náramně užili, veškerý program byl skvělý a chtěli bychom všem instruktorům i učitelům moc poděkovat za vše, co pro nás udělali. Vše, čím jsme prošli, se nám bude velice hodit v našich budoucích zaměstnáních. Tuto skvělou stáž můžeme jen a jen doporučit.

Studenti: Gabriela Augustinová, Adéla Velebová, Denis Kárník, Matěj Jedlička, Michal Dvořák, Lukáš Koubek, Radek Schejbal a František Sibor

Stáž žáků oboru Aplikovaná chemie na Kypru

Na začátku ledna (8.1.) jsme se vydali na naši čtrnáctidenní stáž na ostrov Kypr.
Naše cesta začala v Pardubicích, kde jsme se až na Petru, která už čekala na letišti, všichni sešli a autem pana ředitele se dopravili na letiště Václava Havla v Praze. Z Prahy jsme se společností Lufthansa letěli nejprve do Mnichova a odtud do města Larnaca. Po přistání v Larnace jsme se shuttle autobusem přepravili na autobusové nádraží v Nicosii a odtud taxíkem do hotelu Asty, kde jsme byli ubytováni.

Hotel byl moc pěkný, jeho zaměstnanci velmi srdeční. Co se týká stravy, tak v hotelu jsme měli každé ráno snídani formou bufetu, který jsme si nemohli vynachválit. Obědy jsme měli v univerzitní jídelně, kde jsme mohli ochutnat tamní speciality. A večeře si každý zajišťoval, jak uznal za vhodné v nedalekém obchodě.

Naše praxe probíhala na University of Nicosia. Naší školitelkou byla Zoi Konsoula, se kterou jsme trávili veškerý čas v laboratořích. Prováděli jsme práce z analytické, organické a fyzikální chemie. Například stanovení kyseliny octové v octu, stanovení kyseliny citronové v citrusech, grepech a pomerančích. Stanovovali jsme molární hmotnost oxidu uhličitého, hustotu různých materiálů. Dále jsme si vyzkoušeli práci se spektofotometrem. Prováděli jsme stanovení čistoty v komerčních tabletách Aspirinu. Měřili jsme reakční teplo pomocí jednoduchého kalorimetru, který jsme si vytvořili ze dvou polystyrenových kelímků. Syntetizovali jsme dibenzylacetonu aldolovou kondenzací. A vyzkoušeli si několik dalších zajímavých úloh.

Ve volném čase jsme navštěvovali centrum města s různými obchůdky a tureckou část ostrova, kde jsme navštívili také mešitu. Když jsme měli celý volný den, tak jsme navštívili města Paphos a Limassol. V Limassolu jsme si zašli do gift shopu a taky jsme se vykoupali v moři, které bylo sice trochu studené, ale to vůbec nevadilo.

Přetočil se první i druhý týden a nastal čas na cestu domů. V hotelu jsme si objednali taxík, který nás zavezl až na letiště. Odtud jsme se společností Austrian Airlines letěli do Vídně a odtud do Prahy, kde na nás čekali naši rodiče.

Stáž se nám všem moc líbila.

Za tuto stáž bychom všichni chtěli velice poděkovat našemu doprovodu panu Ing. Janu Ptáčkovi a naší třídní učitelce Ing. Janě Šedové, která nám celou stáž zprostředkovala z grantu Erasmus +.

Mnohokrát děkujeme.

Verča Klimešová, Péťa Grossová, Honza Hlávka a Martin Kloz
všichni 3. C

Odborná stáž do Itálie – Padova 12. 3. 2017–25. 3. 2017

V termínu od 12. 3. do 25. 3. 2017 jsme se my, studenti z 3. C, Tereza Nováková, Eva Šimková, Jiří Špelda a Dominik Kunák zúčastnili odborné stáže v Itálii ve městě Padova. Zde jsme byli na Střední škole IIS SCALCERLE – PADOVA.

Odlétalo se v neděli z letiště Václava Havla v Praze ve 12:20. Po příletu do Benátek jsme se museli autobusem přemístit do Padovy a zde už na nás čekala vlídná koordinátorka Elisabetta Lorenzoni, která se o nás po celou dobu stáže starala. Pomohla nám najít hotel, kde jsme byli ubytování společně s Ing. Návesníkem, který na nás první týden v laboratoři dohlížel a pomáhal nám, když bylo potřeba.

První den jsme se seznámili ve škole s naším novým laborantem a ředitelem školy. Dopoledne nás studenti provedli po budově a areálu, který ke škole patřil. Ještě ten den jsme stihli jednu kratší práci, a to separaci šafránu pomocí tenkovrstvé chromatografie. Následující den proběhla práce na stejném principu, ale s tím rozdílem, že jsem stanovovali aminokyseliny. Po zbytek odborné stáže jsme se zabývali instrumentální analytickou chemií. Pracovali jsme s UV-spektrometrem, pomocí kterého jsme určovali obsah dusičnanů ve vodě nebo množství železa ve vodě. Dále jsme pracovali s plynovým chromatografem, kde jsme stanovovali procenta alkoholů ve vzorku silného alkoholu. Pomocí atomové absorpce jsme mohli zjistit, jak zdravé vlasy má naše spolužačka. Po ustřižení pramínku vlasů jsme zjišťovali obsah zinku ve vlasech. Atomovou absorpcí jsem také stanovovali obsah mědi ve víně.

Ve volném čase jsme poznávali krásu spíše historické části města Padova. První týden se nám věnovali i studenti ze školy, kde jsme byli. Vzali nás na známé náměstí Prato della Valle, které se skládalo z velkého množství soch známých osobností. Jiní studenti nás vzali do muzea nebo například do termálních lázní.

Pátek a sobotu jsme trávili v Benátkách, kde jsme si v pátek prošli nejdříve pevninskou část a poté jeli do kousek vzdáleného Mestre, kde se nacházel ekologický institut. Zde jsem se podívali do moderních laboratoří a dozvěděli se, že zde zkoumají například i led z Antarktidy. Poté jsme se vrátili do Benátek a prohlédli si je i ve večerní verzi. V sobotu jsem si prohlédli přilehlé ostrovy, kde jsme nakoupili suvenýry a prohlédli si malé ostrovy plné krásně barevných domků. Poté jsme se v Benátkách zastavili na večeři, kde jsme si namísto pizzy, kterou jsme měli celkem často, dali lassagne nebo mořské plody, které jsou v Itálii velmi dobré.

Všichni jsme si z této stáže odnesli skvělé zážitky, poznali krásnou kulturu ve městě Padova, skvělou italskou kuchyni, nové zkušenosti z laboratoří a hlavně poznali nové lidi, kteří k nám byli velmi milí.

Tímto bychom chtěli poděkovat panu Ing. Návesníkovi, který nám v Itálii pomáhal v laboratořích, panu Ing. Ptáčkovi, který nám stáž v Itálii umožnil a také programu Erasmus+. Největší dík patří paní Ing. Šedové, díky které jsme se mohli podívat do Itálie, zkusit si něco nového a hlavně za velikou starost, kterou o nás měla.

Děkujeme moc.

Stáž ve Španělsku – 9. 3. 2017–1. 4. 2017

Z letiště Václava Havla v Praze jsme se letadlem transportovaly do Barcelony, odkud jsme se bezpečně dopravily vyhlídkovou jízdou luxusním vlakem až do místa určení, vše proběhlo bez větších komplikací.

V prvním týdnu jsme se věnovaly instrumentální analýze, kdy jsme si vyzkoušely práci s analytickými přístroji. Ve druhém týdnu jsme absolvovaly kurz z mikrobiologie zahrnující kultivaci bakterií a diagnostické testy používané v praxi. Nejlepším zážitkem byla přednáška od Pasquala (našeho učitele mikrobiologie) jak přilepit igelitový pytlík ke stolu. Bez tohoto poznatku jsme nemohly Španělsko opustit a jsme si téměř jisté, že tuto zkušenost využijeme i v praktickém životě.

Ve volném čase jsme poznávaly historické, kulturní a přírodní krásy Cartageny, na pobřeží Středozemního moře. Okusily jsme taktéž i některé ze španělských specialit jako například churros nebo tapas.

Stáž nás naučila přizpůsobit se neznámému prostředí, lépe spolupracovat jako skupiny, pořádat organizované výlety, samostatně cestovat na dlouhé vzdálenosti (letadlem, vlakem, autobusem) a především jsme získaly nové zkušenosti pro další práci v laboratorním prostředí.

Na závěr bychom Vám chtěly sdělit i smutnou zprávu a to tu, že ve Španělsku nemají pitnou vodu, což se stalo největším úskalím celé stáže. Záchranou pro nás byly velké barely vody z Lidlu. 🙂

Kristýna Kubová, Zilver, Sabina, Anička, Denisa, Ráďa

Články o stážích realizovaných ve školním roce 2015/2016

Stáž žáků oboru Požarní ochrana na Slovensku

Ve dnech 11. 10.–24. 10. 2015 jsme se my, čtyři studenti oboru Požární ochrana, zúčastnili odborné stáže na SOŠ stavební ve slovenském městě Žilina. Zázemí jsme měli na internátě na stavební škole, kde jsme se i stravovali. Se stravou a ubytováním jsme byli velmi spokojeni. Učitelé mistři i studenti byli velmi ochotní a milí.

Pracovní program byl velmi zajímavý a dost nabitý, takže jsme se nenudili. Pracovní podmínky a technologie byly na úrovni. Program probíhal na svářečské škole, na stavební průmyslovce a na HZS. Účastnili jsme se odborného výcviku hasičů při nácviku dekontaminace, nácviku záchrannářských prací. Vyzkoušeli jsme si výcvik v polygonu. Trénovali jsme na “nekonečném” žebříku a na běžícím pásu Pracovali jsme na dílnách. Celý první týden jsme se účastnili odborné praxe studentů 4. ročníku.

Následující týden byla naše praxe přímo v Žilině ve svářečské škole, kde jsme se učili různé techniky sváření, které se nám budou v naší práci určitě hodit. Na odpoledne a na víkend pro nás připravili bohatý doprovodný program ve kterém jsme se podívali třeba na hrad Strečno, Oravský Podzámok, Rajecké Teplice, Hasičské muzeum, výstava Titanicu v Bratislavě, ale také jsme si zahráli bowling nebo paintball.

Závěrem lze konstatovat, že jsme se naučili novým věcem a technikám, získali jsme nové přátele, zkušenosti do života a užili si také spousty legrace. Tato stáž nám přinesla mnoho zkušeností a dalším studentům ji můžeme jen a jen doporučit. 

Studenti: Lucie Roškotová, Anna Kropáčková, Patrik Kligl, Michal Krupka

Stáž žáků Aplikované chemie v Německu

V rámci projektu Erasmus+ jsme dne 25. 10. 2015 vyrazili v sestavě: Jan Kalous, Vojtěch Nejman, Michal Kočí a Daniel Andrusiv do německých Drážďan na odbornou stáž. Ubytováni jsme byli v prostorách výukového centra SBG (Sächsische Bildungsgesellschaft für Umweltschutz und Chemieberufe Dresden mbH), kde jsme měli zajištěno i stravování.

Náplní prvního týdne byly Organické syntézy. Prováděli jsme syntézu kyseliny acetylsalicylové a 4-acetamidobenzoové, benzylmočoviny a syntézu 1,5-difenyl-1,4-pentadien-3-onu. Náplní druhého týdne byla mikrobiologie. Na druhý týden za námi přijela také Ing. Lucie Křivčíková, která nám byla radou v mikrobiologických laboratořích, se kterými jsme dosud neměli žádné zkušenosti. Zde jsme si vyzkoušeli např. Gramovo barvení, očkování agaru a další práce.

Volný čas jsme trávili prohlídkami místních památek a o víkendu jsme zavítali také do muzeí, např. muzea německé armády se spoustou zajímavých exponátů či muzea techniky, včetně IQ parku.

Během stáže jsme si zdokonalili naši angličtinu, získali jsme nové zkušenosti z práce v mikrobiologických a organických laboratořích. Poznali jsme krásy Drážďan.

Stáž jsme si všichni moc užili, vše jsme zvládli bez komplikací.

Stáž žáků oboru Aplikovaná chemie a žáků oborů Kadeřník a Kosmetické služby na Slovensku (Bratislava)

Ve skupině žáků oboru Aplikovaná chemie jsme byli: Aneta Fialová, Adéla Stýblová, Jan Mlynář a Adam Urbanec. Pracovali jsme v laboratořích Stredné odborné školy chemické. První týden si vyzkoušeli stanovení bílkovin pomocí Lowryho metody, chelatometrické stanovení vápníku, stanovení oxidu siřičitého ve víně titračně, stanovení aktivity rostlinné katalázy a stanovení cholesterolu. Druhý týden se opět věnovali práci v laboratoři: příprava 5,5-difenylimidazolidinu-2,4-diónu, stanovení peroxidového čísla tuků, syntéza oxidu titaničitého a syntéza benzokainu, což je lokální anestetikum používané v zubním lékařství.

Ve skupině žáků oborů Kadeřník, Kosmetické služby jsme byli: Kristýna Vajrauchová, Michaela Pártlová, Tereza Karlíková, Veronika Plotzová, Lucie Vrtáčková, Romana Čamborová. Stáž probíhala v kosmetických a kadeřnických salónech střední odborné školy Beauty and Care.
Ve volném čase jsme absolvovali kulturní program. Ve středu jsme navštívili výstavu s názvem Titanic. Dozvěděli jsme se zajímavosti o stavbě Titanicu a okolnostem jeho potopení. Ve čtvrtek večer se byli podívat do centra Bratislavy a na Bratislavský hrad.

O víkendu jsme jeli do Vídně s panem Ing. Pavlatou, kde navštívili muzeum války Kriege gehören ins muzeum.

Stáž žáků oboru Aplikovaná chemie na Kypru

I v letošním roce se díky zapojení školy do programu Erasmus+ konají zahraniční stáže které nám, studentům, umožňují na krátký čas se vzdělávat v zahraničí. Naše stáž se konala od 17. do 30. ledna 2016 v hlavním městě Kypru, Nikosii. Praxe probíhala na University of Nicosia.

Hotel Asty, ve kterém jsme byli ubytováni, se nachází dva kilometry od univerzity a dva kilometry od centra města, a proto jsme se každé ráno nechali odvézt hotelovou taxi službou na univerzitu, zpáteční cestu jsme šli pěšky. V hotelu nám ochotně vyšli s čímkoli vstříc a anglicky jsme se bez problémů vždy domluvili.

Naší školitelkou na univerzitě byla Dr. Zoi Konsoule. První den nás Zoi provedla celým areálem školy a seznámila nás s vybavením laboratoří a naším rozvrhem. Myslím, že si můžu dovolit mluvit za všechny účastníky stáže, když řeknu, že jsme lepšího učitele již dostat nemohli. Zoi nám vždy všechno ukázala, vysvětlila a, pokud nastal jakýkoliv problém, ochotně nám pomohla. Poradila nám i s výlety. Zkrátka jsme se na ni mohli obrátit kdykoli, s čímkoli. Nemohli jsme odmítnout ani její milé pozvání do kavárny (poslední den po laboratořích jsme ji na oplátku pozvali my), kde jsme porovnávali naše kultury a zvyklosti.

Laboratorních cvičení jsme dělali dvanáct. Dělali jsme práce jak z fyzikální chemie a analytiky, tak i dvě práce z organické chemie. Například určování hustoty nejen kapalin, ale i hliníkových tyček. Krásně barevná práce byla určování množství kyseliny citronové v citrusech a spektofotometrie, kde jsme zjišťovali koncentraci roztoku modré skalice. Vyzkoušeli jsme si i aldolovou kondenzaci a syntézu aspirinu. Při určování neutralizačního tepla jsme byli trochu zaskočeni konstrukcí kalorimetru. Sestavili jsme si ho každý sám ze dvou polystyrenových kelímků a kusu kartonu, ale na určení, zda je reakce izotermická či endotermická, nám tato zjednodušená verze postačila. Všechny práce byly velmi didaktické a dobře se na nich vysvětloval princip.

Začínali jsme v deset hodin a končili přibližně ve dvanáct, kdy jsme se šli naobědvat do univerzitní jídelny. Poté jsme měli volno na odpočinek a přípravu na druhou laborku. Druhou práci jsme začínali ve dvě hodiny. Měli jsme také dvakrát volné dopoledne a to jsme využili k výletům do centra Nikosie nebo k návštěvě nedalekého archeologického muzea.

Volné víkendové dny jsme využili k cestování po Kypru. Navštívili jsme města Pafos, Ayai Napu, Larnaku a podrobně prozkoumali památky a muzea centra Nikosie.

Stáž se nám všem moc líbila. Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří nám umožnili stáž na Kypru, především paní učitelce Ing. Šedové, která nám vše zajistila a domluvila a panu řediteli Ing. Ptáčkovi, který nás doprovázel (pouze čtyři dny, poté nás ponechal samotné) a se vším nás první dny seznámil. Moc děkujeme.

Anna Marušková, Anna Rejzková, Jakub Sedláček a Martin Doležal

Stáž žáků Aplikované chemie v Itálii

Díky projektu Erasmus+ jsme 6. 3. 2016 odletěli v sestavě: Denisa Cabalková, Ivana Čečerová, Veronika Faltusová a Nikola Pyszná za doprovodu Ing. Jana Ptáčka do italského města Padovy na odbornou stáž. Ubytováni jsme byli v prostorách čtyřhvězdičkové hotelu Plaza v centru Padovy.

Naší stáž jsme absolvovali na střední škole Istituto di Istruzione Superiore Pietro Scalcerle, pod vedením učitelů Mirco Cesara a Elizabetty Lorenzoni. Náplní stáže byla Instrumentální chemie, konkrétně chromatografické a spektroskopické metody. Vyzkoušeli jsme si práci s plynovým a kapalinovým chromatografem, také s atomovým absorbčním spektrometrem nebo UV/VIS spektrofotometrem. Zjišťovali jsem například obsah mědi ve víně, obsah zinku ve vlasech nebo obsah kofeinu v kávě a energetických nápojích, analyzovali jsme směs alkoholů.

Volný čas jsme trávili prohlídkami místních památek, návštěvou termálních lázních a také nakupováním ve skvělých padovských obchodech. O víkendu jsme zavítali také do Benátek, kde jsme prozkoumali všechny zapadlé uličky a úžívali si skvělého, slunečného počasí.

Během stáže jsme si zdokonalili naši angličtinu, získali jsme nové zkušenosti z práce v instrumentální laboratoři. Poznali jsme krásy Itálie.

Stáž jsme si všichni moc užili a moc děkujeme za příležitost.

Denisa Cabalková, Ivana Čečerová, Veronika Faltusová a Nikola Pyszná

Mikrobiologická stáž – Granada, Španělsko

Naše cesta začala 6. 3. 2016 v neděli, kdy jsem v odpoledních hodinách opustili Prahu vzletnutím letadla. Letěli jsme do Bracelony a z Bracelony do Granady. Ve večerních hodinách jsme se dostali autobusem do centra města a šli spát.

V pondělí ráno jsme řešili náš vzdělávací program pro nasledující dva týdny. Konečné rozhodnutí znělo: první týden prohlídky vyzkumných center a vysokých škol, druhý týden praxe v Biotu. Odpoledne nám byla ukázana krásná Granada.

V úterý ráno jsme vstali brzy a odjely na prohlídku Univerzity v Jaenu. Tato škola nás velice nadchla. Okouzlilo nás jezírko s vodopádem, kde si studenti odbírají vzorky mikroorganismů, laboratoře, učitelé i budovy školy. Naobědvali jsme se v Martos, kde jsem měli odpoledne prohlídku firmy na testování olivového oleje. Co by to bylo za návštěvu Španělska bez ukázky oliv?

Ve středu jsme si prošli tzv. cikánskou čtvrť s malovanými domky a vyšli si na Sacromonte. Také jsme navšívili biotechnologickou společnost, která se vyrábí léky na různé choroby.
Čtvrtek jsme strávili ve věděckém parku v Granadě, který by se dal přirovnat k IQ parku v České Republice, jen byl hodně větší a lepší.

V pátek jsme byli na exkurzi ve společnosti CIDAF, která se zabývá výrobou funkčních potravin.
Končně nastal víkend a my jsme celou sobotu strávili na pěším výletě v pohoří Sierra Nevada. Počasí nám přálo, bylo krásně jasno a sluníčko pálilo. Pálilo ale hodně a všechny jsme si odvezli spáleniny.

Další týden nastala naše praxe v BIOTu. Vyzkoušeli jsme si vytvoření mikrobiologického prostředí, různé druhy očkování, stěry vzorků, poznávání mikroorganismů, jejich počítání a přepočty.

V pátek jsme po praxi odjeli do města Salobreña, které se nachází u moře. Zaplavali jsme si v moři, poté jsme si dali dobré jídlo v restauraci na pobřeží a vratili se sbalit se na cestu domů…
Stáž je úžasný způsob, jak poznat nové lidi, kulturu, jídlo, zemi a naučit se něco nového. Granada se pro mě stala místem, kam se ráda jednou vrátím.

Barbora Hejtmánková, 2. B

granada2

Prezentace ze stáží